Okul Kantinlerine Sağlıklı Beslenme Genelgesi

0

Okul çağındaki çocuklar bu habere pek sevinmeyecek. Çünkü sonunda okul kantinlerinde sağlıklı beslenme için o adım atıldı. Gelecek eğitim ve öğretim yılından itibaren kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek gibi ürünler satılamayacak.

okullarda cips yasaklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca okul kantinlerinde satışı yapılacak gıda ve içeceklerin kriterlerini yeniden belirleyen genelge yayımlandı. Genelgeye göre, içme suyu, ayran, pastörize süt dışında kalan her türlü içecek, satışı uygun olmayan içecekler olarak sıralandı. Kızartma, cips, tüm çikolata türleri şekerlemeler, tatlandırıcılı içecek ve gıdalar da bu grupta yer aldı.

Okul kantinlerinde yeni genelgeye göre satılamayacak yiyecek ve içecek maddeleri :

Enerji, gazlı, aromalı, kolalı, aromalı doğal mineralli içecekler; aromalı şurup, içecek tozu ve su, meyveli içecek ve tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri ve suları, meyve suyu konsantresi; kızartmalar, cipsler, çerezler; çikolatalar, gofretler, tüm şeker ve şekerleme türleri; guarana, guarana özü, eklenmiş kafein içeren ürünler; kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donuk, parfe, mozaik pasta, muffin, cupcake vb.); hamurlu, şerbetli tatlılar, tatlandırıcılı yiyecek ve içecekler; krema, hindistan cevizi sütü ve kreması; çay ve kahve tarzı içecekler (liseler hariç).

okul kantinlerinde saglıklı gıdalar satılacak

Genelge satışı uygun gıdaları da tanımladı.

Meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar, kuru meyveler, kuruyemişler, içme suyu, süt (pastörize), taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, pastörize peynir, günlük haşlanmış yumurta, çeşnili ekmekler.

Ayrıca tam buğday ekmeği, tam buğday unlu ekmek, karışık tahıllı ekmek vb. ürünlerden yapılan, yumurta veya beyaz peynir, turşu hariç taze domates, havuç, marul, biber vb. sebzelerle yapılan sandviçler, doğal mineralli su, şekersiz gıdalara da izin veriyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın