Öfkenize Yenilmeyin

0

Öfke, aslında hepimizin hayatında var olan bir duygu tıpkı sevmek, kıskanmak, mutlu olmak veya nefret etmek gibi. Psikologlar, öfke ile başka duyguları maskelemeye çalıştığımız görüşünde. Korku, yetersizlik, haksızlığa uğradığınızı düşünmek bunlardan bazıları. Öfkelendiğinizde, vücudunuzda serotonin salgılanmaya başlıyor ve bu hormonun azalması depresyona girilmesine neden oluyor.

panikatak4

 

Her gün öfkelenmenize  neden olan bir çok olay yaşanabilir. En basiti trafikte yaşadıklarınız olabilir, istediğiniz yere vaktinde yetişememek ve çaresiz kalmak öfkeyi tetikliyor. Beklentilerimiz yerine gelmediğinde de sıkıntıya giriyoruz, bu kuaförde sıra beklemek bile olabilir.
Öfkeniz ilişkilerinizi etkilemeye başladıysa, ardından utanıp pişmanlık duyuyorsanız, kendinize veya bir başkasına fiziksel zarar veriyorsanız tehlike sinyalleri çalıyor demektir.
Yetersizlik duygusu kendinizi değersiz hissettirir Öfkeli kişiler aslında kırılgan ve zayıftır ve , bunu farkettirmemek için de sert davranmaya çalışırlar. İçinizde tutup dışa vuramadığınız duygular da öfkeye neden olur. Haksızlığa uğradığını düşünen kişiler, önemsenmediği ya da anlaşılmadığından kaygı duyar.. Evde yaşanılan ortam da öfke de önemli rol oynuyor. Eğer, aile bireylerden biri öfke ile bazı şeyleri elde ediyorsa, bu diğerlerine de rol model olabiliyor.

 

sıkıntıda adam
Öfkeyi kontrol etmek ise, onun doğal bir duygu olduğunu kabul etmekle başlıyor. Gerçekten öfkelendiğinizde, öncelikle o an ne düşündüğünüzü, ne hissettiğinizi anlamaya çalışın. Hangi duygu buna neden oldu? Yaşamımızda unutmayalım ki sadece kendi kurallarımız yok, dolayısıyla başkalarını öfkelenerek “adam edemeyiz”. Özellikle iletişim çok önemli, davranışsal ve sözel olarak öfkenizi dışarı yansıtırsanız çözüm zorlaşıyor. Onun yerine ‘Ben sana şu nedenle çok öfkelendim’ diye başlayan bir cümle, karşınızdakinin sizi anlamasına yardımcı olur.
Öfkenizle baş etmek için ne kadar çok çaba gösterirseniz, hayatınızda huzuru da o kadar kolay yakalayabilirsiniz. Unutmayın, siz değerlisiniz ve önemlisiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın