Odaklanma Güçlüğü mü Çekiyorsunuz?

0

Modern yaşamın getirdiği problemlerden birisi de bu ne yazık ki… kendinizi sürekli yorgun ve uyuşuk hissetmek, bir konuya odaklanmakta zorlanmak..Buna kafa dağınıklığı deniyor.

Kendinizi yaptığınız işe vermemeye, bir türlü odaklanamamaya kafa dağınıklığı adı veriliyor.

Modern yaşantı tarzı ve getirdiği sosyal kurallar nedeniyle beyin gevşeyip rahatlayamıyor. Kafa dağınıklığı bir tür beynin kas atrofisi gibidir, aynı anda bir çok işi beraber yapmaya çalışmanın sonucudur.

Beyin hücreleri, diğerlerinden daha çok enerji ister. Günümüzde ise sakin, yaratıcı ve işe odaklanmış bir şekilde çalışmayı sağlayan beyin kimyasallar bu desteği tam anlamıyla alamıyor. Kötü beslenme tarzı, stres, hareketsiz yaşam ve uykusuzluk beyin yapısındaki dengeyi olumsuz etkiliyor.

stresliyaşam

Beyin kimyasallarının bozulması aşırı sinirliliğe, bunalıma,uykusuzluğa, manik-depresif davranışlara neden olur.

İyi hissetmenin yolu ise stres hormonu kortizolün düşmesi, seratonin ve dopamin hormonlarının yeterli düzeyde salgılanmasıdır.

Kortizol hormonu yükseldiğinde gergin, yorgun hissetmenize neden olur. Hep yüksekse dopamin seviyesini düşürür, serotonin hormonunu belirli bölgelere salgılanmasını engeller.

Serotonin hormonu güven, iyimserlik ve huzurdan sorumludur. Azalması endişe,depresyon,mutsuzluk,olumsuz düşünme ve çaresizlik duyguları verir.

Dopamin hormonu ise mutluluk hormonudur. Enerjik olmayı, motivasyonu, artırır. Düşmesi ise bunalıma ve odaklanma problemlerine yol açar.

 mutlulukhormonu

Nasıl kurtulabilirsiniz;

  • Bilinçli farkındalık tekniği yani bir seferde tek bir şey yapma ve odaklanma ile dikkati dağıtan şeyleri engelleyebilirsiniz. İnsan beyni bir makine gibidir, farklı şekillerde desteklemek yararlı olur.Sosyal medyadan bir süre uzak durarak, cep telefonunu kapatarak, ya da duş yaparken sadece o ana odaklanarak hissettiğiniz duyguları farkedebilirsiniz.
  • Gerçek hayatta dostlarınızla yüzyüze görüşün, en doğru iletişim şekli budur ve beyni besler.
  • Beyninizi besleyin; Omega 3 yağından zengin sardalya,somon,karides ve deniztarağını mutfağınıza ekleyin.
  • Organik süt içerek D vitamini ve Omega 3 almanızı sağlar, tam yağlı olanları için. Kabuklu yemişler ve çekirdekteki esansiyel yağ asitleri beyin sağlığına iyi gelir.
  • Et ve yumurtayı organik alın. Vejeteryan iseniz tahıl filizleri,nohut, fasulyeyi tercih edin.
  • Hücre doğumunu destekleyen dutsu meyveler ve sebzeleri tüketin. Antioksidan ve antienflamatuar olan bu besinler daha iyi hissetmenize ne düşünmenize yardımcı olur.
  • Kan şekerinin beyin üzerinde etkisi büyük, yedikleriniz ya dengeler ya da karamsar hale getirir.
  • Mutlu kişiler günde 7 porsiyon meyve ve sebze tüketiyormuş !

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın