Obezitenin Baş Sorumlusu : Şeker

0

Şeker, belki de en sevdiğiniz ama organlarınızı en olumsuz etkileyen bir gıda maddesi. Sadece şeker değil, beyaz undan yapılan besinler, patates,pirinç,makarna da vücutta şekere dönüşen besinler.Fazla meyve tüketimi de olumsuz etki yapıyor.Şekerin türleri değişik;
Şekerin iki türü var;
1. Süt şekeri laktoz ve meyve şekeri fruktoz doğal şeker,
2. Hazır gıdalarda mısır ve şeker pancarı tatlandırıcı olarak kullanılıyor.Özellikle mısır şurubu içeren gıdalar obezite,diyabet ve kalp hastalığı riskini yaratıyor.
Tatlandırıcılar kaloriden zengin, doğal şekerler ise vitamin ve mineral içeriyor.Dünya Sağlık Örgütü, tatlandırıcı türü şekerin günlük kalori miktarının %10’unu geçmesinin tehlikeli olacağını söylüyor.Şekeri günde en fazla sekiz kesme şeker kadar tüketmeli, üç tatlı kaşığı bal veya 300 gram elma,portakal,şeftali,armut karşılığı olarak düşünebilirsiniz.
şeker4
• Şekerin vücuttaki yüksekliği; konsantrasyon bozukluğu,dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğüne neden oluyor.
• Kan şekerinin çok yüksek olması da; kalp,böbrek ve gözlerde hasar yaratıyor.20-65 yaş arasındaki körlüklerin en büyük nedeni diyabet.Diyabet, retina hasarları, göz tansiyonu , katarakt ve şaşılıkların da sebebi.Göz kontrolleri bu dönemde önem taşıyor.
• Fazla şeker kullananlarda kalp ve damar rahatsızlıkları daha çok görülüyor.
• Glikoz, tüm hücrelerin enerji kaynağı. Aldığınız her gıda vücut tarafından glikoza dönüştürülüp kullanılıyor.Glisemik indeksi düşük besinleri yemeye özen gösterin.
• Serotonin hormonunu yükselten şeker, beyinde bağımlılık yaratıyor.Hem biyolojik hem de davranışsal açıdan rahatlatıcı etkisi olduğundan, fazla tüketmek sonrasında pişmanlık yaratıyor.
şeker3
• Karaciğer yağlanmasına da sebep olan şeker, pankreasın fazla insülin üretmesine, dolayısıyla hipoglisemi ve insülin direncine neden oluyor.
• Cildin elastikiyetini sağlayan kolajen dokunun bozulmasına sebep oluyor ayrıca.
• Diş çürümelerinin de baş nedeni, limonata,kola,sütün içeriğindeki şeker tetikliyor çürükleri. Yemekten sonra şekersiz sakız çiğnerseniz, tükürük salgısı artar bu da yemek artıklarını ve ağızdaki asitleri temizliyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın