Kadınların Kahramanları

0

Tarih boyunca birçok toplumda kadınların eşitsizlikle karşılaştığını biliyorsunuz. Kadınlar, erkek egemen bir dünyada varolmaya çalıştı, onların koyduğu yasalara ve geleneklere tabii oldu, hatta bir kademe altta olmaya zorlandı yıllarca. Kadın daha doğar doğmaz, toplum ona ya zayıf olduğunu ya da güçlü durması gerektiğini öğretir. Halbuki gerçek eşitlik doğar doğmaz başlıyor, yine de eşitliği elde etmek için kadınlar uğraşıp durdu.
Hayatınızın çoktan bir parçası olan, ama aslında devrim niteliğinde buluşların neler olduğunu hiç düşündünüz mü?
Cinselliği özgürce yaşayabilmek için, 1960’lı yılların başında doğum kontrol haplarının piyasaya sürülmesi beklendi.. Hayatını kadınların doğum kontrol yöntemleri ve kadın haklarına adayan Margaret Sanger, bu hapların ortaya çıkarılması projesi için 150 bin Dolar toplamıştı.
18nci yüzyıldan beri kullanılan tamponları ise Alman jinekolog Dr. Judith Esser Mittag geliştirmişti.

doğumkontrol1

Sütyensiz yapabiliyor musunuz, çok zor. Balina kemiği korselerinin içinde hareket edemeden sıkışıp kalıyordu kadınlar. 1913’te Mary Phelps Jacob, gece elbisesinin içine iki adet ipek mendil ve pembe kurdele kullanarak göğüslerini askıya aldı, işte ilk sütyen böyle yaratılmış oldu.
Silikon implantlar kaç kadının nefret ettiği tahta göğüslerden kurtulmasını sağladı, …Japon hayat kadınları göğüslerine parafin gibi bir madde enjekte ettirip büyütmeye çalıştı. Teksaslı iki plastik cerrah bu silikon implantları kadınların güzelliğine sundu.
Ya bebek bezleri? Annelerinizin elleri bez yıkamaktan yıpranmadı mı? Bebeğinizin altını günde kaç kez değiştiriyorsunuz? Bir de bezleri kaynatıp yıkamak zorunda kalsaydınız…Ben atardım herhalde her kullanımdan sonra. İngiliz bir annenin muslinden ürettiği bezler yerini zamanla kullanıp atılanlara bıraktı ve piyasaya sunulduğunda talep patlaması yaşandı.

bebekbezi1

Çamaşır makinesini neredeyse her gün çalıştırıyorsunuz hem de tek düğmeye basarak. Kazanlarda kaynatılan, sonra temiz suda yıkanarak elle sıkılan günler geçmişte kaldı, yine de anneleriniz bu günleri yaşamıştır. 1908 yılında el gücüyle çalışan tamburlu makineyi bulan James King ve elektrik gücünü veren Alva Fisher doğal olarak kahraman oldular.
Bulaşık makinesi de hayatınızı kolaylaştıran bir buluş, icat eden de bir kadın Josephine Cochrane. Amacı da hizmetkarların kırdığı değerli porselen tabaklarını kurtarmaktı.

yıkama

Kürtaj hakkını da unutmayalım, ilk düzenlemesi 1965 yılında yapılan ve 1983’te tıbbi gereklilik olmaksızın 10 haftaya kadar olan hamileliklerin sonlandırılması kadınların kendi bedenine sahip çıkabilmesi açısından önemli bir adımdı.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.