Nerede Anne Olsam?

0

Kızımın sınıfındaki öğrenciler arasında Türk vatandaşı sayısı azınlıkta kalıyor. Yanlış anlaşılmasın kızım, Türkiye’de yaşıyor, Türk okuluna gidiyor ve arkadaşlarının tümü Türk. Ama bizim kuşakta imkânı olan anneler çocuklarına gelecekte daha iyi bir yaşam şansı verebilmek adına doğum yapmak için yurt dışının tercih etti. Bunun sonucu olarak da ortalarda azımsanmayacak sayıda genç farklı ülkelerin vatandaşlığına sahip.
Bu durumun doğru ya da yanlış olduğunu tartışmak ya da bu annelerin tercihini eleştirmek değil niyetim. Çünkü ebeveynlerin temel kaygısının çocuklarına güvenli bir yarın sağlamak olduğunun farkındayım. İnsanların tercihlerini yargılamanın doğru olmadığını düşünüyorum. Ama çocuk doğurup, büyütmek için en ideal yerin neresi olduğunu da merak ediyordum.
Neyse ki, geçtiğimiz günlerde İngiltere’de açıklanan Yıllık Anne Endeksinde, en iyi ve en kötü ülkeler belirlendi. Hamile sağlığı, çocukların refahı, eğitim koşulları, ekonomik ve siyasi durumun göz önünde tutularak yapılan değerlendirmede, anne olmak için en iyi 10 ülke sıralamasında liderlik İskandinav ülkelerinde.
İlk sırayı, izlediği eğitim politikalarıyla da dünyada saygın bir konumda olan Finlandiya aldı. Onu, İsveç, Norveç, İzlanda, Hollanda ve Danimarka izliyor.
Anneler için en kötü ülke sıralamasında ise sürpriz yok. Nijer, Mali, Sierra Leone gibi Afrika ülkelerinde ne annelere ne de çocuklara yaşam kolay. Afrika’da her 7 çocuktan biri 5 yaşına göremeden ölüyor.Doğumu takip eden ilk 24 saatte en çok bebek ölümü 310 bin gibi yüksek sayıyla Hindistan’da yaşanıyor.
Peki, Türkiye bu tabloda nerede yer alıyor? Türkiye anne olmak gerekli imkânların sağlandığı en iyiler arasında değil. Ancak listenin ortalarında bir yere sahip.
Maddi anlamda gücü yetip imkân yaratabilen Türk annelerinin doğum yapmak için seçtiği Amerika Birleşik Devletleri ise bizden biraz daha iyi konumda. Anne ve çocuklara sağladığı olanaklar açısından 30’uncu sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri Belarus ve Litvanya’nın gerisinde kalmış. Çünkü süper güç, gelir dağılımındaki eşitsizlik sorununu bir türlü çözememiş.
Bu durumda geriye yapacak tek şey kalıyor sanırım. Anne olmak için kalkıp Finlandiya’ya göç etmek…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın