Neden Yorgun Hissediyorsunuz? İşte Garip Nedenleri

0

Uykunuzu düzene soktuğunuz ve stresi azalttığınız halde aşırı yorgun mu hissediyorsunuz? Enerji seviyeniz mi düştü?

Yorgunluk yaşam kalitesini düşüren çok yaygın bir sorun, ayrıca psikolojik ve fiziksel olarak iki türü var. Kronikleşmiş yorgunluktan kurtulup, enerjik bir yaşama kucak açın.

 yorgun16

Yorgunluğun değişik nedenleri var;

  • Sabah kahveniz yorgunluğa yol açıyor…

Çoğumuz sabahları uyanabilmek için kahve veya çaya yöneliyoruz ama kahve fazla tüketildiğinde, uyuyan metabolizmanızın birdenbire aşırı çalışmasına yol açar. Ayrıca kafein su kaybına neden oluyor. Sabah uyandığınız zaman saatlerdir su içmediğiniz için su kaybı yaşamaya eğilimlisinizdir. Başka içecekler tüketmediğinizde ise kahveniz daha fazla su kaybına neden olarak enerjinizi azaltır.

Kafeini ölçülü tüketmek ve dehidrasyonu önlemek için kahvenizle aynı zamanda dolu bir bardak su içmelisiniz.

kahve14

  • Kıyafetlerinizin fazla rahat ve yanlış renklerde olması….

Bol ve esnek kıyafetler daha kambur ve ‘hımbıl’ durduğunuz için eklemlerinizi ve kaslarınızı zorlar. Vücudunuza oksijen dağıtmak için daha çok çalışırlar.

Özenli giyinmek hem kambur durmanızı engeller hem de güveninizin artmasına yardımcı olur, sağlıklı nefes almanızı sağlar.

Kıyafetlerinizin rengi de yorgunluk nedeni; siyah, lacivert ve kahverengi uyku getiren kimyasal olan melatonin salınımını harekete geçirir.

Enerjinizi artıracak renkler giymelisiniz. Beyaz giysiler,  beyninizdeki mutluluk hormonu olan serotonin seviyesini yükseltir ve uyku hormonu melatonin salınımını bastırır. Kırmızı, aktif olmak için idealdir ve kan akışını hızlandırır, böbrek üstü bezlerini harekete geçirir.

Sarı, özgüven sağlar ve iyimserliğe teşvik eder ve beyni harekete geçirir.

kırmızı1

  • Midedeki zararlı bakterilerin derin uykuyu önlemesi…

“Helikobakter pilori” olarak bilinen zararlı bakteriler yorgunluğun nedenlerinden biri olabilir. Midenin iç yüzeyini kaplayan zar, yiyecekleri sindirmek için asit üretirken aynı anda bu asitten korumak için koruyucu mukus salgılar. Bu bakteri mideyi istila ederek koruyucu mukus tabakasını yok eder , ülsere ya da mide zarında küçük yırtıklara karşı savunmasız hale getirir.

Uyuduğunuz zaman asit bu ülserler vasıtasıyla kaçabilir ve özofagusa doğru gelerek boğazda ekşi bir tat oluşturur. Bu da derin ve dinlendirici bir uyku uyumanıza engel olur.

Antibiyotikler bu zararlı bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Asit azaltıcı ilaçlar da ülseri tedavi eder. Uykudan önce asit giderici ‘antiasit’ ilaç kullanabilirsiniz.

ağrı20

  • Balgam oluşumu solunum yollarını tıkayabilir

Sağlıklı nefes  ile oksijeni burundan alıp ciğerlere doğru yollayarak vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyorsunuz. Uyuduğunuz zaman boğazınızda balgam oluşması burundan ciğerlere oksijen geçişini engelleyebilir.

Ağızdan nefes aldığınızda ise kandaki oksijen seviyesi önemli ölçüde düşerek yorgunluğa yol açabilir.

grip6

Ayrıca dengesiz beslenme, adet dönemlerinde demir kaybının yarattığı kansızlık, gizli idrar yolu enfeksiyonları, gece çalışmaları ya da vardiyalı çalışmaların vücuttaki hormonal deneleri bozması, besin intoleransı ve organ yetersizlikleri de yorgunluk sebebi olabiliyor.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın