Neden Geç Kalırız, İşte Anlamları…

0

Dakik biriyseniz geç kalanlara gıcık kapmanız çok doğal. Ama bakın psikiyatristler geç kalanlar hakkında neler söylüyor?

Beklenen kişi olarak, beklendikleri ortamda odak noktası olmayı ve herkesin onu düşünmesini istiyorlarmış. Yani geç kalan kişi eksikliği hissedilen, arzulanan bir nesne konumunda oluyor. Bu davranışın altında karşısındaki kişiye saygı duymasına engel olan bir kendini beğenmişlik yatıyor.

Geç kalmanın bir diğer anlamı belirli olayların üstesinden gelmek ya da yüzleşmek gibi korkulardan kaçmak olarak biliniyor. Geç kalanların bir kısmında mükemmeliyetçilik olduğu da görülüyor. Güvensizlik ve başarısızlık hissi duyuyorlar.

Alışkanlık halinde geç kalanlarda ise başarı konusunda sosyal ve aile baskısının yaşandığı tespit edilmiş.

Geç kalan kişi aslında bekleyene acı çektiriyor. Yarattığı rahatız durumla güç gösterisi yapmış oluyor.

Diğer yandan dakik olmak isteyen ama başaramyan kişilerin dürüst ama nevrotik özellikler gösterdiği bulunmuş. Kişilik davranışlarının kökenindeki sebepler araştırılıyor. Bu araştırmalarda premature doğan birinin geç kalarak bilinçdışı bu durumu reddettiği görümüş.

Bekleyen konumundaysanız sizin de önlemleriniz olmalı; sürekli geç kalan birini en fazla 2 kere bekleyin. Devam ediyorsa uyarın yoksa siz de suç ortağı olursunuz. Üstelik gerileceğiniz için o gün çok da keyifli geçmeyecek.

Geç kalan kişi sizseniz öncelikle empati kurun. Karşınızdaki kişiye yaşattığınız sıkıntıyı fark edin, siz ne hissederdiniz? Güne gecikmelerle devam edeceksiniz, çünkü planlarınız etkilendi.

Geç kaldığınızda pişmanlık hisediyor musunuz, yoksa karşınızdaki kişi üzerinde güç kurmaya mı çalışıyorsunuz?

Cevaplarınızı bulduktan sonra bencilce duygulardan kurtulup karşınızdakilere saygı duymanın dğerini anlayabilirsiniz.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın