Ne Dersin İlk Göz Ağrım?

0

Seni kucağıma ilk aldığım an çok korkmuştum. Ben bir canlının bakımını nasıl üstleneceğim diye endişe duymuştum. Yeni ve yıllar sürecek bir maceraya başladığımın da farkındaydım. Daha bebekliğinin ilk gününden itibaren, yıllar boyu biriktirdiğim tüm tecrübeyi damla damla sana verebileceğime inandım.
Seni mikroplara karşı korumak için hijyen uzmanlığını, sağlıklı büyümen için mutfakta “sihir” yapmayı, algını açmak için çocuk yetiştirme kitaplarının sadık okuyucusu olmayı öğrenmeye çalıştım. İnkâr edemem çok eğlenceli ve nasıl geçtiğini anlayamayacağım kadar hızlı bir süreçti.

anne26

O dönemde, insanların ebeveyn olmak hakkında anlattıkları korku hikâyelerini biraz da dudak bükerek dinledim. Bana göre sorun, çocuklarda değil, onlardan beklentisi yüksek olan anne babalardaydı. Çağımızın ebeveyn hastalığı “başarı hırsı” aileleri esir almış diye düşünürdüm. Ne de olsa acemi bir anneydim.
Ama göz ardı ettiğim bir nokta vardı. Her ebeveyn sadece kendi evladının sağlıklı, başarılı ve mutlu olması için dış dünyaya karşı büyük bir mücadele veriyordu. Hepimiz en az kendimiz kadar “mükemmel “ ve bizden daha iyi koşullarda yaşayacak çocukları büyütmenin telaşındaydık aslında…
Ben de çevremdeki anne babaların ayak izlerini takip ederek yürüdüm. Patlamak üzere olan fırtınadan habersiz hayaller kurdum, projeler peşinde koştum seninle ilgili. Büyüme ile ilgili sıkıntılarını tek başına aşabileceğine dair inancım o kadar yüksekti ki, belki de tehlike sinyallerini görmekte geç kaldım.
Şimdi sen, yaşamının bu noktasında en büyük mağlubiyetle karşı karşıyasın. Üstelik sanki başkasının hayatının filmini seyreder gibi kayıtsızsın bu sürece. Senaryonun saçmalığından, karakterlerin gerektiği gibi canlandırılamadığından veya mantık hatasından dem vuruyorsun tıpkı bir izleyici şımarıklığıyla. Oysa bu senin filmin, senin mücadelen ve hayatın.

hayat14

Bu hayatta her yenilginin önemli bir tecrübe olduğu söylenir. Yaşadıkların ve yaşayacakların sana hep bir şeyler kazandıracak. Elimden geldiği, aklımın erdiği ve gücümün yettiği ölçüde arkanda duracağımı zaten biliyorsun. Ama aslında bilmen gereken;
Herkesin, kendi hayatının senaristi, başrol oyuncusu ve yönetmeni olduğu gerçeği,
Keşke, ama ve zaten ile başlayan cümlelerin yaşamda hiçbir anlamı olmadığı,
Sonuç ne olursa olsun, mücadele etme ruhunun insanı diri tuttuğu,
Sana rağmen, hiç kimsenin senin için bir şey yapamayacağı,
Yola devam edebilmek için ayağa kalkıp, yeni bir adım atmanın yeteceği…

hayat5

Dilerim yaşamının her zor döneminde, etrafında seni, sadece sen olduğun için seven bu kadar çok insanın olur. Ayağa kalkmak için sadece dünyaya bu gözle bakman bile yeter. Değil mi ilk göz ağrım?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın