Nazmiye Hanım Vefat Etti.

0

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşi Nazmiye Demirel, tedavi gördüğü Başkent Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Haberin başlığını böyle okuduğunuzda çok şey ifade etmeyebilir. Ama bunun bir de perde arkası var. O siyasi kuşağın eşleri, mümkünse geri planda kalmayı ya da kan kusarken, kızılcık şerbetinin reklamını yapmayı tercih etti..
Akraba evliliği, çocuk sahibi olamamanın getirdiği gerginlik ve kendi gibi olmaktan vaz geçememek… Nazmiye Hanım için neler söylenmedi ki? Onun için bunların hiçbir önemi yoktu. Elinde mendili, bakımlı Anadolu kadını edasıyla her zaman eşinin yanında olmayı tercih etti. Onun vefatıyla belki de, gölge eşler kavramı tarihin sayfalarına gömülecek.
O kadar gölgeydi ki 8 yıldır Alzheimer tedavisi gördüğü meraklı gözlerden sakınılmıştı. Süleyman Demirel’in son dönemdeki resimlerinde koruyucu gölgesi yoktu. Günümüzde eşine pek rastlanmayan uzun süreli birlikteliklerin belki de, yaşayan son karizmatik çiftiydi onlar.
Gece geç saatlerde eşinin vefat haberini alan Süleyman Demirel hastaneye geldi. Çok üzgün olduğu gözlenen Demirel, hastanede kendisini karşılayan doktorlardan bilgi aldı. Kendisi de bir süredir sağlık sorunları yaşayan Demirel’in yanındaki görevlilerin yardımıyla yürüdüğü gözlendi.
Onlar, “nefesini duyayım yeter” kuşağının en son temsilcileriydi. Galiba, bu hikâye Isparta İslamköy’de başladı ve orada bitecek. Ama o köyde başlayan, devlet kademesinde gelişen ve Cumhuriyet’in en üst makamına tırmanan bu kırık dökük aşk hikayesi mutlaka dilden dile anlatılacak.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın