Nasıl Doğru Koşarsınız ?

0

Koşmak artık bir yaşam tazı oldu. Bireyler, şirketler koşu organizasyonlarında yer almak için antrenmanları hiç kaçırmıyor.

Yaralanma riski en düşük olan grup kadınlar, günlük enerjilerinin %30’u yağlarından geliyor. Zeytinyağı, fındık ve avokadoda bulunan doymamış yağlar ateş düşürmede, egzersiz sonrası vücudu iyileştirmede faydalıdır. Az yağ tüketen koşucuların sakatlanma riskinin yüksek olduğu görülmüş.

koşuantrenmanı

Nasıl doğru koşarsınız;

  • Ayakkabı seçimi önemli, koşu ayakkabınızı doğru seçmelisiniz. Ayakları sıkan ya da gevşek olan ayakkabılarla ayak tırnaklarında morarma, su toplama, ayak bileği ve topuk ağrısı kaçınılmaz oluyor.
  • Topuklu ayakkabı giymeyi sevenlerdenseniz işiniz biraz daha zorlaşıyor. Uzun süre topuklu ayakkabı giyenlerin bileklerinin ön ve arka kasları zayıflar, bu da dengenizi bozar. Babet giyenler ise tabanını üzerine basar, bu da bilekleri zorluyor. Bileklerin yanlarındaki güçlü kaslar ile zayıf olan ön ve arka kaslar üst bacaklarda sakatlanma yaratıyor. En iyisi bilek egzersizleri yaparak ayak bileklerinizi güçlendirin.

koşmanınfaydaları

  • Kambur durmak göğüs kaslarını kısaltır, kalça kaslarını yorar ve omurdaki bağ dokuyu yorar. Yorgun kaslar koşu esnasında diğer kaslara yüklenir, bu da sakatlanmaya neden olur. Duruşunuzu düzeltmeye ve doğru oturmaya dikkat edin.
  • Ağır antrenman sonrasında 1 gün dinlenme arası verin. Dinlenmeden koşmak hem performansınızı olumsuz etkiler hem de sakatlanmayı kolaylaştırır.
  • Ayaklarınıza nazik davranın. Hafif adımlarla koşmak, sert adımlarla koşmaktan daha iyi, temponuzu yavaşça artırarak yükünüzü azaltın.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın