Nasıl Bir Aile Olduğunuzu Merak Ediyor musunuz?

0

Çevrenizdeki ailelere bir bakın, sizinkinden çok farklı olduklarını görüyorsunuz. Her ailenin yapısı kendisine özel, doğuştan seçme şansınızın olmadığı bu temel yapı, siz kendi çekirdek ailenizi oluşturduğunuzda yine farklılaşıyor.

Aile yapılarını uzmanlar değişik kategorilere ayırıyor;

Süzgeç aile kapısı fazla dışarı açık, canlı, güvenli ve neredeyse aile mahremiyetinin olmadığı bir yapıyı anlatır. Aile içinde yaşanan herşey dışarıda ya da tam tersi yaşanır. Bu ailelerde önemli kararları, baskın kişi kimse o alır. Dış dünyaya, yeni fikirlere açık bu canlı aile belirli bir yakınlık içinde olmazsa bütünlüğünü kaybedebilir. Ortak yapılan yemekler, hafta sonu programları, aile paylaşımları zorlaşır.

İdeolojisiz aile yapısında, ebeveynler belirli inançları ileri sürmeden, güçlü duruşu olmadan kendi hallerinde yaşarlar. Ya köklerinden kopmuş ya da geçmişte ailesine fazla bağımlı kalmış olan bireylerin kurduğu bu tür ailelerde herkes özgür ve baskı olmadan yaşar. Çocuklar, ebeveynleri tarafından bilgi aktarılmadan doğal haline bırakıldığında, ergenlik dönemi riskleri ile karşılaşırlar. Çocuk, ailesinin yol gösterciliği olmadan kendi başına büyüyemez.

Fanatik aile, günlük yaşantılarını etkileyecek derecede din, politika, ahlak konularında güçlü inançları olan katı kuralların olduğu bir yapıyı anlatır. Kıyafet, yemek saatleri, tatil ritüelleri belirlidir. Bu derece düzenli bir gruba ait olan bireyler dış dünyaya karşı güçlü bir beraberlik ve üstünlük hisseder. Ancak ideolojisi bu kadar fazla olan ailelerde körleşme ve gerçeği inkar etme riski yüksektir.

Kale aile, kendi içine kapalı ve izole yaşar. Dışarıdaki yaşamı tehlikeli olarak görüp korumak için çevresine duvarlar örer. Sınırları belirli olan bu izole aile yapısında psikolojik ve fiziksel şiddet, hatta cinsel istismar gibi tutumlar gelişebilir. Aile bu durumun normal olduğunu söylediğinde, karşılaştırma imkanı olmadığından bireyler bunu kabullenir.

Bu gruba dahil edilecek birçok farklı yapı var aslında, üstte anlattıklarımızın herbirinin avantaj ve dezavantajları var. Siz nasıl bir ailesiniz?

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın