Narsistlerle Yaşama Rehberi

0

Narsizm bir kişilik bozukluğu aslında, evinizde ya da arkadaş çevrenizde bir çok narsist kişi olabilir.

Birini düşünün; sempatik, esprili,karizmatik,etrafını kolayca etkileyen… Bu kişi, komşunuz,eşiniz,anne veya babanız da olabilir.

İş yakından tanımaya gelince değişiyor. Sürekli kendinden ve başarılarından bahseden, sizin onayınıza ve takdirinize ihtiyaç duyan, başkaları olmadan yaşayan ve kendine tapan bu kişi sizin büyüleyici gördüğünüz insan olabilir mi?

narsistkadın2

Bu kişi komşunuz ise;

Sizi dinlemeden sürekli sözünüzü kesen, kendisinden ve başarılarından bahseden komşunuz sizin vaktinizin ya da dertleşme ihtiyacınızın olduğunu bile düşünmez. Sorununu çözse de sizi aramayı düşünmez. Bunun bir nedeni de onun zayıf yanını görmüş olmanızdır, bunu kaldıramaz.

Karınız ise;

İlk başlarda tanıyamadığınız, uyum sağlamaya çalışan ve geride duran, alttan alan eşinizin, aslında sizi kontrol etme yöntemidir. Bağımlı narsist denilen bu grup kadınlar arsından daha çok çıkıyor.

Kocasının kariyerinin ilerlemesinde önemli rolü olan bu kadınlar için, eşinin yükselmesi kendi öneminin artması demektir.

Bir aldatmaca olan kendisini adaması göstermeliktir, sorun olduğunda ilk fırsatta bırakıp giderler.

narsisterkek

Kocanız ise;

Empati yoksunu, fazla mesafeli, küçük bir eleştiride bile kızgınlık ve kırgınlık yaşayan erkekler büyüklenmeci tavırlar sergiler.Suskun kalmayı seçip etraflarına “benim için bir önemin yok” mesajı verir. Empatik olmadıkları için de karşısındakilerin duygularını anlamaz ve anlamak da istemez.

Anne ve babanız ise;

Hayatınızın insiyatifi sizde değildir. Hayatındaki kararları veren genellikle narsist baba olur. Narsisit anne daha çok başarılı kocasının altında ezilen ve kendi tatminsizliğini çocuğu üzerinden telafi eden modeldir. Hatta kardeşlerden daha başarılı, daha güzel, daha notu yüksek olan ile diğerini sürekli karşılaştırır.

narssistaile

  • Gerçekten de narsisit bir kişiyle mutlu olunamaz. Eğer bu tür bir ilişki içindeyseniz ve vazgeçemiyorsanız bu durumda onu anlamaya çalışın. Ona çok kızsanız da şefkat duyacağınız bir şeyi düşünün.
  • Bu tür kişileri suçlamadan, davranışlarının etkilerini ve sonuçlarını açıkça gösterin. Kendi duygularınızı doğrudan ifade edin, kırıldığınızı gösterin.
  • Sorunların çözülebilmesi için destek almayı düşünün. Çünkü çatışmalar kaçınılmazdır.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın