Mutlu Olmak İçin, Şimdilik 8 Bilimsel Öneri Var

0

Sanırım insanın temelde iki önemli kaygısı var. İtiraf edemesek de “sonsuz hayat” bir çoğumuzun hayallerini süslüyor. Her noktada verilen sağlık önerileri, beslenme reçeteleri, aslında sonsuz yaşamın kapısını aralama telaşının bir yansıması.
İkinci temel kaygı da, var olan ömrü en mutlu şekilde yaşamak. Bilim insanları, var olanı en iyi şekilde değerlendirmenin peşinde. Yıllar süren ve neredeyse tüm dünya sathında yapılan çalışmaların ortaya koyduğu sonuçlar, mutlu olmak için, mucizeye ihtiyaç olmadığını ortaya koyuyor.
“Psychological Bulletin” dergisinde yayımlanan araştırmada “mutluluğun reçetesi” bildiklerimizin, bilim dünyası tarafından da onaylandığını gösteriyor. Peki, ne var bu mutluluk reçetesinde?
Mutlu olmak için uyku şart. Gece 6 saatten fazla uyuyan (net olarak 6 saat 15 dakika) yetişkinlerin güne iyi başladığı saptanmış. Çocuklar ve gençler için bu süre en az 8 saat olmalı.
uyku3
Nereye gitmek istediğinizi bilin, yani hedefleriniz olsun. Uzun ya da kısa vadeli hedefi olanların sıkıntıları daha kolay aştığı, hedeflerin yaşama anlam kattığı ve sosyal ilişkilere katkıda bulunduğu kesinleşti.
Renkler arasında birinciliği “mavi” aldı. Mavinin insandaki öz güveni artırdığını ve stresi azalttığından yola çıkan bilim insanları, bu durumun da mutlulukta önemli rol oynadığı sonucuna ulaştı. “Beyaz” için çok üzgünüm.
Muhafazakâr olmayın! Yeniye yer açın. Yeni deneyimlere açık olan kişilerin daha mutlu olduğu, yeni şeyler öğrenmenin beyni ve merak duygusunu harekete geçirdiği bilinen bir gerçek. Dalgıçlık öğrenmeye veya twitter kullanmaya başlamaya ne dersiniz?
dalgıç
Beklemek, hazzı ertelemek ya da sabretmek… İnanmayacaksınız ama mutlu olmak için peşin peşin derin nefes almak lazım. Çünkü bilim, mutluluğun beklemekten geçtiğini ve güzel anların değerini daha iyi anlayabilmek için sabırlı olunması gerektiğini savunuyor. Bu durumda annem de bilim insanı sayılabilir.
Yardımsever olmak da mutluluk reçetesinde yer alan maddelerden. Hediye alanlar, parasal yardımda bulunanlar ya da hayır işleri yapanların mutlu olmak için sonuca daha yakın olduğu belirlenmiş.
Dostluk da önemli. Sosyal ilişkilerin mutluluk için önemli olduğu ve sağlam arkadaşlık bağları kuranların daha mutlu olduğu saptanmış.
arkadaş12
Sevgi… Tüm öğretilerin ilk maddesi olan sevgi, mutluluk formülleri içinde tartışılmaz konumunu koruyor. Bilim dünyası, sevgi, aşk ve yaşamı paylaşmanın da mutlulukta büyük rol oynadığı konusunda hem fikir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın