Mutlu Hissetmek İçin Bencil Olmalısınız

0

Bencillik her ne kadar olumsuzluğu çağrıştırıyorsa da, düşününce kendinizi mutlu ve iyi hissetmeniz için şart olduğunu siz de anlayacaksınız. O kadar çok aile kavramı içine sindirilip, onların mutlu olmasına göre ayarlıyoruz ki kendi mutluluğumuzu, işte bu arada hayat geçip gidiyor. Yatağa yatıp güne baktığınızda, kendimiz için ne yaptığınızdan ziyade başkaları için ne yaptığınız aklınıza gelip bunlarla mutlu hissetmeye çalışıyorsunuz. Oysa ki düşünürseniz onların bencilliği, mutluluğu oluyor siz bu kelimeye olumsuz takılırken.
Hayat geçip gidiyor ve değil bir gün öncesine , 1 dakika öncesine dahi dönmek mümkün değil. Bencil olmanın ne kadar kötü olduğunu düşünmeyi bırakıp, hayatınız için adım atın ve “Başkaları için yaşamayı bırakın, mutluluğunuzu siz belirleyin”. Aslında düşünürseniz siz mutlu olursanız, sevdikleriniz de mutlu olur.
Bu yolda ilk yapmanız gereken; “mutlu olmak için ne yapıyorum, ne yapmıyorum veya ne yapmalıyım diye sormak kendinize?” İlk belirlemeniz gereken, sizi ne veya nelerin mutlu ettiği. Bunu çözdükten sonra işiniz çok daha kolay olacaktır. Hayatta nelere sahipsiniz ve hayattan neler istiyorsunuz. Bu soruları içinizde cevaplayıp, beklentilerinizi ve hedeflerinizi oluşturabilir ve bu sayede yol alabilirsiniz.
bencil
Sorular cevaplanıp, hedefler belirlenip yol çizimi yapıldığında bile, mutluluğunuzun hemen nasıl artmaya başladığını çok net göreceksiniz. Sahip olduklarınız, istediklerinizle eşleşiyor mu, yoksa tamamen farklı yönlerde mi? Hedeflerinizi belirlemeniz açısından önemli olan nokta bu…
Sık sık kendinize sizi neyin veya nelerin mutlu ettiğini sormalı, yaşadığınız ve sizi gülümseten olayları hatırlamalısınız.
Mutlu olmak, tamamen sizin kendiniz için harcayacağınız emeğe bağlı. Kendinizi hiçbir zaman olumsuz eleştirmeyin, hatta tam tersi sesli olarak kendinizi, kendinize övün. “Ben çok şanssız bir insanım” demek yerine, ne kadar şanslı olduğunuzu tekrarlayın. İnanın kendiniz için yaptığınız bu olumlu sözlü iletişim, hayatınıza çok güzel değişiklikler getirecek.
Hayat kısa ve sizin yapmanız gereken, kendiniz için ne istediğinizi bilmek, hedeflerinizi belirlemek ve bu yolda kesinlikle emin ve sağlam adımlar atmak.
Mutlu olmak için kendinize karşı dürüst ve samimi olun. Aynaya baktığınızda, kendinize gülümseyin başkalarına değil.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın