Mışıl Mışıl Uyumayı Özlediyseniz İşte Size İpuçları…

0

Her 3 kişiden biri uyku problem yaşıyor, peki ya siz uykunuzu alıyor musunuz? Aslında hayatınız katacağınız ufak ipuçları uyku probleminize çare olabilir.

En fazla 10 dakika içinde yatağa girmeye çalışın.

Yatmadan önce, aklınıza can sıkıcı düşünceleri getirmeyin, çünkü uykuya dalana kadar 45 dakikadan fazla zaman geçerse gerginleşmeye başlıyorsunuz. Gün içerisinde zaten zihin ve beden yeteri kadar yoruluyor.

Gökkuşağı renklerini zihninizde canlandırın. Kırmızıyı, turuncuyu, sarıyı,yeşili, moru ve en son beyazı düşünün. Odanızın içini perdelerden geçen ışık huzmeleriyle dolu olarak güşünün. Bu egzersiz size uykuya odaklıyor.

Vücuttaki tüm sinirler ayak tabanınıda toplanır. 5 dakika boyunca ayak başparmağınızı elinizde dalga hareketi ile aşağıdan yukarı ovalayın.

Soğuk ayakların ısınması damarları genişletir, bu da vücut ısısını ayarlar. Çorap ile uyumaya çalışın.

Akşam saat 19:00’dan sonra spor yapmayın. Koşu ve fitness metabolizmayı ve kasları harekete geçirir, bu da ısıyı artırır. Üstelik fiziksel mekanizmaların düzenini bozar.

Sindirimi zor ve enerji veren besinleri akşam tüketmeyin. Soslu yemekle, et, ağlı besinler sindirim sistemini hareketlendirerek uykuyu kaçırır.

Akşam yemekleri için balık ve pilav iyi seçim olur. İçindeki proten etten daha kolay sindirilir ve dopamine salgısını artırır. Ayrıca balıktaki faydalı şeker serotonini harekete geçiren triptofan seviyesini yükseltir.

Dopamin eksikliği uykuda huzursuzluk ve geç uyanma sorununu, serotonin eksikliği de zamansız uyanma ve sbepsiz agresifliğe neden olur.

Yatak seçimine dikkat edin. Yatağınız boyunuzdan 20 cm daha uzun olmalı, ayrıca farklı malzemelerin bileşimi olması önemli.

Uyku süresince vücut ve ruh kendini iyileştirir, bu da size sosyal ve biyolojik yönden güçlendiriyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın