Mevsim Değişikliklerinin Olumsuz Etkilerinden Korunma Yolları…

0

Haydi, artık kabul edin, yaz bitti. Ve mevsim artık Sonbahar… Mevsim değişikliği sizi nasıl etkiledi? Yataktan çıkmakta zorlanmak, sürekli kendini yorgun hissetmek, yaşama iştahında azalma, anlamsız bir keder hali… Bu belirtileri kendinizde gözlemliyorsanız, size iyi 2 haberimiz var;  öncelikle ” yalnız değilsiniz…” İkinci haberimiz de; isterseniz “yaşadığınız bu sıkıcı durumdan kurtulabileceğiniz.”  Ama sizin aktif katılımınız şart!

Sabahların değerini bilin. Yatakta daha uzun süre kalmak istemeniz çok doğal ama küçük bir hatırlatma, eğer normal uyanma saatinizden biraz daha erken kalkabilirseniz “sadece size ait” bir zamana sahip olursunuz. Kimseyle konuşmak, bir şey hazırlamak zorunda olmadan sadece sizin istediklerinize ayrılmış bir zaman dilimi… Ne dersiniz? Belki bu gece saatinizin alarmını biraz daha erken bir saate ayarlamayı denemek istersiniz…

sonbahar10

Her gün gördüğünüz manzarayı değiştirmek de faydalı bir çaba olur. Mesela hafta sonlarını biraz daha hareketli geçirebilirsiniz. Rüzgâra, soğuyan havaya ve hatta yağmura inat sokağa çıkın. Ama alışveriş merkezlerine değil. Varsa imkânınız ormana, sahile hiç olmazsa çocuk parklarına gidin.

Yaşadığınız ortamı yeniden düzenleyin. Ama masraf yapmadan. Koltukların, bibloların yerini değiştirmek bile sizi canlandıracaktır.

Yaşamınız sporu sokabilseniz ne iyi olur… Hareket etmenin insanın ruh sağlığına olumlu etkilerini artık duymayan kalmadı. Yine de “ben spor yapamam” diyenlerdenseniz hiç olmazsa vücudunuza esnetme hareketleriyle iyilik yapın.

spor

Sonbahar meyvenin ve sebzenin en bol olduğu dönemdir. Kendinizi ve mutfağınızı hemen kış düzenine sokmayın. Taze sebze ve meyve tüketimini artırarak mevsim hastalıklarına karşı bağışıklık kazanmaya çabalayın. Su içmeyi de unutmayın.

Ve son olarak, kendinize iyi davranın hatta şımartın. Uzun zamandır yapmayı hayal ettiğiniz ama “zamansızlık, elalem ne der kaygısı, başaramama korkusu” gibi anlamsız gerekçelerle ertelediğiniz şeyleri yaşamınıza sokun.  Dans kursuna gidin, fotoğraf çekmeyi öğrenin, resim yapmaya başlayın, yazı yazın, yeni bir dil öğrenmek için harekete geçin yani ne yapmak istiyorsanız onun için bir adım atın. Yaşamı rutinden kurtardığınız ölçüde özgürleşirsiniz.

Mevsim dönüşümleri belki de bizim için yaşamı sorgulamak açısından bir şans.  Ayağa kalkmak, yenilenmek ve gülümseyebilmek için…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın