Meryl Streep: “Saygısızlık, Saygısızlığı Davet Eder…”

0

Altın Küre Ödülleri (Golden Globe), bu sabaha karşı yapılan törenle, sahiplerini buldu. Gösteri dünyasının önemli isimleri Beverly Hills’deki  törende bir araya geldi.

Oscar ödüllerinin ayak sesleri olarak nitelenen ve her yıl Hollywood Foreign Press Association (Hollywood Yabancı Basın Birliği) tarafından verilen Altın Küre ödül törenine  ünlü oyuncu Meryl Streep’in yaptığı konuşma damgasını vurdu. “Cecil B. DeMille” adlı yaşam boyu onur ödülünü almak üzere sahneye gelen Streep konuşmasında isim vermeden, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığına seçilen ve 20 Ocak’ta yemin edecek olan Donald Trump’ı hedef aldı.

Meryl Streep’in özellikle şu sözleri dikkat çekiciydi.

“Bir oyuncunun işi, bizden farklı olan insanların hayatlarına girmek ve onun hislerini size hissettirmektir. Bu yıl çok güçlü performanslar vardı; nefes kesen işlerdi. Beni şaşırtan bir performans oldu. Kancalarını kalbime batırdı. İyi olduğu için değil, çok etkileyici ve işini yaptığı içindi. Hedef kitleyi güldürüp, dişlerini gösterdi. Ülkemizdeki en saygın koltuğa oturması istenen kişinin, engelli bir muhabiri taklit etiği andı bu. Ayrıcalık, güç ve mücadele kapasitesi açısından üstün biri. Bunu gördüğümde kalbim kırıldı ve aklımdan çıkaramadım, çünkü bu bir film değildi, gerçek hayattı.” (…)

“Saygısızlık, saygısızlığı davet eder. Şiddet, şiddeti tetikler. Güç sahibi, konumunu başka insanları aşağılamak için kullanmaya başlarsa, hepimiz kaybederiz.”

Ünlü oyuncunun bu konuşmasından saatler sonra Donald Trump’dan yanıt geldi.

Trump, Streep’e yanıtını artık alışıldığı üzere twitter hesabı üzerinden verdi. Üstelik de çok sert bir uslupla…

“Hollywood’un aşırı değer verilmiş (abartılmış)  oyuncularından biri, Meryl Streep, beni tanımıyor ama bana dün akşam Altın Küre’de saldırdı. O bir…”

“Hillary büyük kaybetti. 100’üncü kez söylüyorum, hiçbir zaman engelli bir muhabirle alay  etmedim (bunu asla yapmam), sadece beni kötü göstermek için 16 yıllık hikayeyi tamamen değiştirdiğinde rezilliğini gösterdim. Sahtekar medya!”

Donald Trump, başkanlık seçimleri kampanyasındaki bir mitingde  New York Times’ın engelli muhabiri Serge Kovaleski’nin taklidini yapmış, bu hareketinden dolayı kamuoyunda çok eleştirilmişti.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın