Meme Kanseri Riskini Azaltmak İçin …

0

Bazı meme kanserleri genetik veya kontrol edilemeyen türde ama bazı riskler var ki, değiştirilebilir. Meme kanseri bir günde oluşmuyor, bugün yaptığınız bazı şeyler yıllar sonra size olumsuz dönebiliyor. Hayatın getireceği riskleri azaltıcı önlemlere şimdiden başlamak size fayda sağlayacak.
Nasıl beslendiğiniz en önemli faktörlerden birisi. Belirli gıdalar, tümörlerin beslenmesini ve kan damarlarında üremesini sağlayan sürece engelleyebiliyor. Bitki ve deniz ürünlerindeki bazı besinler hormonları dengeleyici, enflamasyonu önleyici ve hücre iletişimini arttırıcı özelliğe sahip. Böylece kanser hücrelerinin büyümesi sınırlanıyor.

kanser5

Kırmızı ve turuncu gıdalar, fasulye ve mercimek, balık, tofu veya soya sütü, brokoli,karnabahar, brüksel lahanasını tüketmeye özen gösterin. Uzak durmanız gerekenler; alkol, fazla kırmızı et, yağ oranı ve şeker oranı yüksek besinler olmalı.
Bir diğer önemli nokta kilonuzu kontrol etmeniz, gizli karın bölgesi yağları, riski % 43 arttırıyor. Yağ hücreleri vücuda fazla östrojen salgılıyor, bu da meme kanseri riskini arttırıyor. Tümör oluştuktan sonra insülin,glikoz,enflamasyon bir arada kanserli hücrenin büyümesine neden oluyor.
Fiziksel aktiviteyi arttırın, bağışıklık sistemine iyi geldiği ve hayat kalitesini arttırdığı gibi vücuttaki şüpheli hücreleri de temizliyor. Egzersiz yaparak glikozu kaslara taşımış olursunuz, bu da insülin seviyesini düşürür. Ayrıca östrojen hormonunu da dengeler. Egzersiz programınızı çeşitlendirip, efor düzeyinizi değiştirerek çalışın ve her egzersizde nabzınızın 20 dakika kadar yüksek seviyede olmasına gayret edin.

kanser3

Stres seviyesini azaltın, çünkü stres tümörlere kan akışını hızlandırır ve hormonları tetikleyerek tümörü büyütür. Kronik stres, meme kanserinde kanıtlanmış bir tedavisi olmayan ve tehlikeli bir tür olan” triple negatif’in” büyümesini ve yayılmasını hızlandırıyor. Stresten kurtulmak için dans edin, arkadaşlarınızla daha çok vakit geçirin ve lavanta,bergamot, gül ya da ada çayını koklayarak kan basıncınızı düşürün.
Genetik yatkınlık diğer önemli faktör. Aslında meme kanserinin %5-10 arası kalıtsal olsa da agresif olma ihtimali var. Gen mutasyon testi yaptırarak, erken tarama ve teşhis programlarına katılabilirsiniz. Önemli bir karar almayı gerektiren, önleyici mastektomi de bir yol, riski %3 ‘e düşürüyor.
Sentetik kimyasallar yani endokrin bozuculardan özellikle uzak durmalısınız. Yağ hücrelerinde birikip östrojen hormonu gibi davrandığından kanserin yayılmasını tetikler.Plastiklerde ve konserve kutuların astarlarında bulunan bisphenol A (BPA ) dan kaçının. Doğal içerikli kozmetiklere yönelin ve organik beslenin.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.