Meme Kanseri İlacı Neden Bulunamıyor? Sorumlusu Sporcular mı?

0

Meme kanseri tedavisinde kullanılan “tamoxifen” etken maddeli ilaç arayışında olan kadınların mesajlarına sosyal medyada rastlamışsınızdır. Kimileri ilacı bulabilecekleri eczaneleri soruyor, kimi ise ellerinde fazla olan ilacı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalışıyor. İlaç krizinin büyümesi üzerine Sağlık Bakanlığı çeşitli önlemler aldı. Ancak ilaç yine piyasada zor bulunuyor.

Habertürk gazetesinde yer alan haberde, tamoxifen etken maddeli ilacın bulunamamasının ardında başka bir gerekçe olduğu ortaya çıktı. İlacın içeriğindeki anti-östrojen maddesi nedeniyle vücut geliştiren erkeklerde meme sarkmasını (jinekomasti) da önlediği için elde kalan stok ilaçların spor salonlarına gittiği bildiriliyor. Öyle ki bazı hastaların, ilacı spor salonlarında sormaya başladığı anlatılıyor. Çünkü yaygın iddia, çok sayıda spor salonunun, vücut geliştiren üyelerine kış öncesinde 4 hafta boyunca kullanmaları gereken kürler için kanser ilacını aylar öncesinden sağladığı yönünde.

Haberde, Sağlık Bakanlığı’nın, “tamoxifen” etken maddeli ilacın vücut geliştirmek isteyen kişiler tarafından reçetesiz temin edilerek stok yapıldığını doğruladığı bilgisi de yer alıyor. Zaten halihazırda ilacı piyasada bulmak hayli zor. Ancak internetten farklı markalardaki 2 ilaca gerçek fiyatının 3-4 katını ödeyerek ulaşmak mümkün.

Bu ilaçlar bazı internet siteleri tarafından, istenildiği takdirde bin kutuya kadar temin edilebiliyor.

Habertürk muhabirinin müşteri gibi aradığı internet sitesinin yetkilisi, ilaç bulunamadığı için 200 kutu stok yaptığını ve 2 ay sonra üretim olmadığı için 2 ay sonra Türkiye’de hiç bir şekilde ulaşılamayacağını iddia ediyor.

Peki, spor yapanlar özellikle de erkekler bu ilacı hangi amaçla kullanıyor?

Vücut geliştiren sporcular, kas kütlelerini artırmak için “anabolik steroid” denilen ilaçları kullanıyor. Bu ilaçların erkeklerde belirgin yan etkisi meme ucu sarkması şeklinde oluyor. Sporcular, meme ucu sarkması sorunuyla baş etmek için meme kanserinde östrojen hormonunu kontrol altına alan “tamoxifen” içerikli ilaçlara yöneliyorlar.

Yani meme kanseri olup tedavisi süren hastaların piyasada bulamadığı ilaç vücut geliştirmeyi hedefleyen sporcuların meme sarkmasını önlemesi için el altından satılıyormuş. Diyecek söz bulamadık…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın