Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

Ekim ayında, Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı olarak her yıl kadınların  bu hastalıkla ilgili farkındalığını geliştirilmesine yönelik etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Meme kanseri kadınlarda sık görülen bir hastalık,  kendimiz veya yakınlarımızda birileri bu hastalıkla mücadele veriyor olabilir.

Meme kanseri; memeyi oluşturan ve kontrolsüz büyüme tanısı konulan ve tedavisi olan birçok doku türündeki hastalıkları kapsıyor.

Meme kanseri  yaygın bir hastalık.Araştırmalar,  yaklaşık 8 kadından biri bu kansere yakalandığını gösteriyor. Sevindirici olan ise son 5 yılda ölüm riskinin azalması, yani  erken teşhis konulan kadınların kurtulma oranının artmasıdır.

Nadiren erkeklerde de rastlansa da sadece kadın olmak bile ne yazık ki  hastalık riskini artırıyor. Yaşın ilerlemesi, aşırı kilo, çocuk sahibi olmamak veya 30 yaşından sonra olmak, genetik faktörler, hareketsiz yaşam, meme kanseri geçmişinin olması ve günde bir kadehten fazla alkol tüketimi de olumsuz etkiliyor.

Yaş faktörü riski şu şekilde gruplanıyor;

Gençlerde daha agresif ve zor tedavi edilen türleri görülüyor.

Ağırlıklı olarak ileri yaşlarda çıkıyor ama genç kadınlarda da görülüyor. Meme dokusu daha yoğun olduğundan mamogram ile zor teşhis edilebilir.

Erken görüntüleme için bir risk faktörü yoksa, doktorunuz önermedikçe 50 yaşından itibaren mammogram çektirmeye başlamalısınız. 1-2 yılda bir tekrarlanması gerekiyor.

Yine de doğrusunun 40 yaşından itibaren yılda bir kez mamografi ve doktor muayenesi olduğu biliniyor. Erken teşhis gerçekten hayat kurtarır, tedavi imkanı artıyor.

Erken evrede yakalanan meme kanserinde tedavi, ameliyat ile başlayıp, kemoterapi ve radyoterapi ile devam ediyor.

Kanser olmadan her iki memenin koruyucu amaçla alınması işlemi özellikle genetik riski azaltmak için uygulanıyor.

“Lumpektomi” işleminde memenin bütünlüğü korunarak tümör çıkartılıp, sonrasında radyoterapi uygulanıyor.

“Modifiye radikal mastektomi”; uzun yıllardır kullanılan ameliyat şekli, memenin tümü, meme başı, derisi ve koltuk altı lenf bezlerinin tamamı çıkarılıyor.

Sonuçta meme kanserinin tedavisi için erken teşhis büyük önem taşıyor. Ayrıca, Meme Kanseri Farkındalık Ayı, bu hastalığa karşı mücadele veren hastalarla dayanışma içinde olan derneklere katkıda bulunmak için de bir fırsat olabilir.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın