Meğer Annem, Babamı Yakmıyormuş.

0

Çocukluğumun en korku verici anlarıydı. Babam, sert geçen kış mevsiminde soğuk algınlığı belirtilerini hissettiğinde yatağa yatardı. Annem su bardaklarını, pamuk ve ispirtoyu hazırlardı. Ve sonra çocuk aklımda kalan sahne, annemin babamı yaktığıydı. Bir kaç dakika süren merasimin ardından babamın sırtından bardaklar çıktığında yanıktan pek iz kalmazdı diye hatırlıyorum. Yine de içten içe annemden tırsardım. Yıllar içinde beni korkutan bu “tedavi” yöntemi ortadan kayboldu.

Yaşadığımız olağanüstü gelişmeler nedeniyle Rio olimpiyatlarına henüz tam anlamıyla yoğunlaşamadım. Ama bugün gazetelerde Amerikan olimpiyat takımının efsanevi yüzücüsü Michael Phelps’in resimlerini görünce aklıma annemin “babamı yaktığı “günler geldi.

michael phelps bardak çekmek

Phelps’in sırtındaki o kırmızı lekeler herkesin dikkatini çekti. Üstelik sırttaki kırmızı halkalar bir çok sporcuda gözleniyor. Meğer bizim evde uygulanan ( Anadolu’da bir çok evde de aynı şey yapılıyordu) bardak çekme yöntemi, spor ve sanat dünyasında yaygın bir şekilde kullanılıyormuş.

Günümüzde bu tedaviye başvuran sporcular, bardak çekme yönteminin ağrıları azalttığı ve yarışmalar sonrasında vücutlarının daha çabuk iyileştiğini öne sürüyorlar.

sporcular bardak çekmeyi sıkça kullanıyor

Geleneksel Çin tıp merkezlerinin batı dünyasına tanıttığı ve hayli ilgi gören bardak terapisinin sonuçları konusunda henüz bilimsel bir açıklamaya rastlayamadık. Bilim insanları bu yöntemin uzun bir geçmişini kabul etmekle birlikte gerçekten işe yarayıp yaramadığı konusunda ellerinde veri olmadığını savunuyorlar.

Bardak çekme yöntemini belli ki daha çok uzun yıllar konuşacağız ama Rio Olimpiyatları da çok heyecanlı geçiyormuş. Amerikalı yüzücü Michael Phelps de büyük bir başarıya imza attı ve spor yaşamı boyunca katıldığı olimpiyatlarda 19’uncu altın madalyaya kavuştu. Darısı Türk sporcuların başına…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın