Magazinin Yeni Kahramanları:Yazarlar

0

Yazarların magazin gündeminin kahramanı haline dönüşmesi pek görmeye alıştığımız bir durum değildir. Ancak geçen hafta hep onları konuştuk.

İlk olarak, oyuncu Başak Sayan hayli iddialı bir çıkış yaptı ve geçen yılların en çok satılan kitap serisi Fi, Çi ve Pi üçlemesinin yazarı Azra Kohen’e intihal suçlamasında bulundu.

Başak Sayan, 2010 yılında yazdığı “Bağlanma Korkusu” adlı kitabındaki kahramanlarla Fi’ dekilerin birbirine çok benzediğini öne sürdü. Sayan sosyal medyada paylaştığı mesajlarında şu görüşlere yer verdi;

“Mahkemeye gitsem kazanırım o derece aynı konular. Kullanılan isimler bile. Bağlanma Korkusunda Cem, Fi’de Can. İki romanda da aynı balerin.

Üzülmedim mi? Üzüldüm. Ama öyle bir ülkede yaşıyoruz ki ne desem boş diyerek üzerine gitmedim.

Ancak bu şu anda yapılan yorumlara susacağım anlamına gelmiyor elbette. İntihal var evet. Ve bunu yapan ne yazık ki Azra Kohen’dir.”

Sayan’ın bu suçlamalarına Azra Kohen henüz bir yorum yapmadı ancak yazarın yayınevi bu konuda yasal yollara başvurulacağını açıkladı.

Bu konu daha sıcaklığını korurken, bu kez başka bir yazar tartışmaların odağına yerleşti.

Bir süredir İngiltere’de yaşayan Elif Şafak, TED Talks’da yaptığı çıkışla gündeme geldi. Şafak konuşmasında dünya siyasetinde yükselen otoriterleşme eğilimlerini anlatırken kendisi hakkında söyledikleri dikkati çekti. Şafak;

“Biz yazarlar olarak bir her zaman öyküleri kovalarız. Fakat aynı zamanda suskunluklar, hakkında konuşamadığımız şeyler; siyasi, kültürel tabular ve kendi sessizliğimizle de ilgiliyizdir. Ben her zaman azınlık hakları konusunu yüksek sesle konuşan ve üzerinde yazı yazan biri oldum, kadın hakları LGBT hakları gibi… Ancak bu konuşmamı hazırlarken; biseksüel olduğumu insanların içinde konuşma cesareti gösteremediğimin farkına vardım. Çünkü karalama, alay, nefret ve damgalamaların peşimden gelmesinden korktum. Fakat kimse durumun karmaşıklığı nedeniyle sessiz kalmamalıdır.”

Elif Şafak’ın bu sözleri basında dikkat çekmeye yönelik bir çaba olarak değerlendirildi.

Ve Orhan Pamuk… Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da İtalyan La Stampa gazetesinin kitap ekine verdiği röportajda “Hatıralarımın yok edildiği İstanbul’un bu yeni halini sevmiyorum” dedi.

Pamuk “Sevdiğim İstanbul’u yok ettiler” başlığıyla okuyucuya duyurulan söyleşide, İstanbul’un son 15 yılda olumsuz yönde bir değişim geçirdiğini belirterek;

“Batı’da sıklıkla yaşıyorum ama İstanbul her zaman benim evim. Eviniz değişimden geçse bile orası sizin evinizdir ve bu değişmez. Ama artık politik bakımdan orada yaşayamam.” ifadelerine yer verdi.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın