Maç Tatil, Hocanın Morali Bozuk, Futbol Sadece Futbol Değil…

0

Futboldan hiç anlamam. Ama eş kontenjanından izleyici sıfatını gururla taşırım, tıpkı sayısını bilemediğim hemcinslerim gibi. Bu akşam Fenerbahçe- Beşiktaş arasında kupa maçı dolayısıyla televizyon başına kurulduk. Amatör olarak bile tanımlanamayacak bir izleyici olarak ekrandan evimize doğru akan gergin ortamı hissetmedim desem yalan olur.

Tribünlerde gülen yüzleri ile kadınları, çocukları ve erkekleri gördük zaman zaman. Maçın ilk yarısı kırmızı ve sarı kartların gölgesinde tamamlandı. Ancak maçın ikinci yarısında ise korkulan oldu. Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş yedek kulübesinin önünde taraftarlarla futbolcular arasında yaşanan tartışmaya müdahale ederken tribünlerden atılan cisimlerin isabet etmesiyle yere düştü. Sonrasında olaylar büyüdü, Beşiktaş takımı sahayı terk etti. Şenol Güneş hastaneye kaldırıldı. Hakemler maçı tatil etti.

Buraya kadarını maçı izleyen herkes gördü ancak benim gibi futbol literatürüne yabancı olan birinin henüz çözümleyemediği noktalar var. Mesela haberlerde Şenol Güneş kafasına isabet eden yabancı cisimler yüzünden yaralandı deniliyor. Bu cisimler stadın içinde serbest salınım halinde miymiş? Bu statların her noktasında kameralar ve güvenlik görevlileri olduğu söyleniyorsa neden olaylar daha başlangıçta kontrol altına alınamadı?   Zaten daha maçın başında10 kişi kalmış olan Beşiktaş’a karşı bu saldırgan tavır kimin işine yarar? Bir de, hakemler çıkan olayların ardından maçı tatil etmiş, tatil genellikle iyi bir şeydir. Bu durumda tatil kararına kim sevinecek? Yani kafamda deli sorular?

Tamam, futbolun dinamiklerini pek anlamıyor olabilirim ama bildiğim bazı şeyler de var. Mesela bizim gibi ülkelerde futbolun her zaman sadece futbol olmadığını biliyorum. Milyonlarca liralık bir endüstriden, milyonlarla ifade edilen taraftarlardan bahsediyoruz…

Neyse ki Şenol Güneş’in sağlığı iyi, morali bozukmuş.. Olaylara karıştığı söylenen çok sayıda kişi göz altına alınmış. Futbol Federasyonu da maç hakkındaki kararını Çarşamba günü verecekmiş.Sosyal medyada yapılan yorumları görmek bile istemezsiniz…

Eş kontenjanından futbol izleyicisi olarak hiç de fena sayılmam değil mi?

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın