Lodos mu, Poyraz mı?

0

Rüzgar, eskiden beri insanlar üzerinde değişik etkiler bırakır. Mevsimsel değişiklerden etkilenmeyen var mı, ya da iklim değişikliklerinden? Bedensel ve ruhsal etkilerine karşı koymak imkansız. Baş ağrısıyla başlayan, halsizlik ve nefes darlığı ile devam eden şikayetleriniz genellikle rüzgarlı dönemlere denk gelir.
Lodos ve Poyraz, erkek isimleri almış rüzgarlardır. Saba ve meltem rüzgarlarına ise İstanbul’da rastlanmaz.Poyraz, kuzeydoğu’dan eser, lodos güneybatıdan. Farklı yönlerden esmelerine rağmen, insanlar üzerinde aynı etkileri gösteriyorlar.

rüzgar3

Rüzgarın etkisi hayatın her alanında var. Kara ve deniz ulaşımında aksamalar, toz-toprak, polen uçuşmaları, elektrik kesintileri, havaalanı planlamaları hep rüzgara bağlıdır. Giysi seçiminiz dahil.
Kimimiz, havaya ve yağmura duyarlıyız yani ayaklı barometre misali. Hava değişimi ruhsal sıkıntı, gerginlik yaratır.
rüzgar1

Lodos, hava sıcaklığı ve nem getirerek, hem ağrı ve sızı artışına hem de insanların enerjisiz kalmasına neden olur.Vücudun hormon dengesini ve uyku sistemini bozuyor, depresif davranışlara neden oluyor. Lodoslu günlerde trafik kazalarında artış, kalp krizi ve astım nöbetleri, intihar ve erken doğumların olduğu düşünülüyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın