Lodos Çarpması Bir Efsane Değil

0

Lodos; Güneybatı’dan esen, bize genellikle Akdeniz üzerinden ılık hava taşıyan ve alçak basınç alanlarından oluşan kaprisli bir güney rüzgarıdır.

Şiddetli esen bir lodos sadece denizleri etkilemiyor, ruhsal ve bedensel ciddi etkileri var. Aynı zamanda vücuttaki elektronik dengeyi bozuyor. Konsantrasyon bozukluğu, halsizlik, yorgunluk, hormonal olarak vücutta su toplanması ve şişkinlik, damar sistemini etkileyerek gözlerde kanlanma, solunum güçlüğü yapıyor.

başağrısı2

Şiddetli ve geçmeyen bir baş ağrısı ile migrene kolayca dönüşüyor. Türkiye’de lodos’un migreni olan hastaların yarısından fazlasında önemli bir tetikleyici olduğunu nöroloji uzmanları söylüyor. Bu kişiler rüzgardan kendini korumalı, mecbur kalıp dışarı çıkıyorsa da diğer tetikleyicilere dikkat etmeliler. Uyku düzenlerinin bozulmamasına, aç kalmamalarına, şarap ile bira gibi mayalı içkilerden uzak durmalarına daha çok dikkat etmeleri gerekiyor.

lodos

Migren hastaları, havadaki nem ve toz miktarı, basınç değişiklikleri, aşırı sıcak ve soğuk havadan etkileniyor. Rüzgarın taşıdığı tozun da ağrıyı tetiklediği söyleniyor.

Lodoslu günlerde tabiri caizse “sinirler tepede olduğundan” özellikle tartışmalara girmeyin. Depresif ruh halini tetikleyen lodos, kadınlarda ve erkeklerde hormonal yapının dengesini bozarak gerginlik yaratıyor, sinirlerini altüst ediyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın