Libidonuzu Kaybetmeyin, Sağlıklı Cinsellik Önemli

1

İlişkinizin ilk zamanlarındaki coşkuyu ve heyecanı, ilerleyen yıllarda aynı şekilde yaşamak mümkün mü? Keşfetme arzusu, yerini zamanla daha dingin bir ilişkiye bırakıyor. Cinsel isteği tanımlamak, kadın ve erkekte farklı. Kadınlar daha duygusal davranırken, erkekler için görsel bir uyarıcı yeterli olabiliyor.
Kadınlarda menopoza girişle beraber düşen testosteron hormonu, cinsel isteği biraz azaltsa da cinsel hayatın bitiş nedeni değil.
Cinsel istek, doğuştan geliyor. Kadınların toplumsal yönden baskılanması nedeniyle, erkeklere göre daha az öğrenilmişlik söz konusu. Psikolojik ve çevresel nedenler, diyabet, hipertansiyon ve bazı ilaçlar da cinsel isteği yavaşlatabiliyor.
En derin etki, yine psikolojik…Çocuklukta yaşanan bazı travmalar, cinselliğin ayıp olarak öğretilmesi gibi faktörler de kadının evlenir evlenmez sağlıklı bir cinsel ilişki yaşamasını engelleyebiliyor. Nelerden zevk aldığını bilmeyen bir kadın, cinselliği yerine getirilmesi gereken bir görev olarak görüyor.Erkek de önemsemiyorsa, sağlıklı cinsellik yaşanamıyor.
Hamilelik döneminde cinsellikten uzaklaşan kadın, bunu atlatamazsa sorunlar başlar. Annenin tüm ilgisinin çocuğa yoğunlaşması, kendisini çekici hissetmemesi de ilişkiden soğutuyor.

isteksiz

Unutulmaması gereken nokta, cinselliğin bir ilişkide çok önemli oluşu. Sevgi, şefkat, sadakat, güven kavramları temeli kurar ama renk katan unsur cinselliktir ilişkide.
Yorucu geçen bir günün ardından, çiftler eve geldiğinde çocuklar, ödev,yemek derken herkes bir koltuğa yığılıp kalıyor . Oysa, kafalar rahat olacak ki akıllara cinsellik gelsin. İki kişilik bir sorun yani cinsel isteksizlik, sadece kadınları suçlamak doğru değil onun için.
Bazı ilişkilerde, sorunlar olsa bile yaşanan güçlü bir cinsellik o ilişkiyi ayakta tutabiliyor. Çiftlerin tercihi bu yönde de olabilir, iyi bir cinsel hayat iyi bir ilişki demek değildir her zaman.
Cinsellik aklınıza gelmiyorsa, aklınıza geldiğinde de heyecan hissetmiyorsanız ya da çeşitli bahanelerle yakınlaşmaktan kaçıyorsanız tehlike sinyalleri çalıyor demektir.
Bunu aşmak için neler yapabilirsiniz;
• Önce kendinizi keşfedin… Kalıplarınızdan sıyrılıp haz aldığınız, hoşlandığınız şeyleri bulun.
• Bunları eşinizle paylaşın ki, size zevk verebilsin. Nelerden hoşlandığınızı bilmezse nasıl yardımcı olabilir?
• Cinsellik, sadece bir üreme amacı değildir, doğanızda var, isteksiz doğmuyorsunuz.
• Menopozdan korkmayın, cinsel hayatınızın sonu değil.
• Hayal edin, fantezi kurmak cinsel hayatınızı renklendirir.
• Eğer aşamıyorsanız isteksizliğinizi, doktor desteği almaktan kaçınmayın.

Lütfen Paylaşın...

1 Yorum

Yorum Yapın