Kronik Ağrılardan Kurtulmak İçin Yaşam Şeklinizi Değiştirin.

0

“Her yerim ağrıyor” bu cümleyi o kadar çok kadın kullanıyor ki… 6 aydan uzun süren fibromiyalji, sırt ve boyun, migren gibi kronik ağrılar yaşam kalitesini hızla düşürüyor.

Fibromiyalji ve migren ağrılarında görülen merkezi duyarlılaşmanın anlamı ağrının şiddetinin 1 yerine 10 kat fazla hissedilmesi oluyor.

Fibromiyalji hastalığı her 10 kadından 8’inde görülüyor. Süper kadın hastalığı olarak adlandırılıyor. Migren ise her 5 kadından 1’inde görülürken, erkeklerde 10’da 1 oranında bulunuyor.

Bu iki hastalık birbirini tetikliyor. Bağışıklık sitemini etkileyen birçok süreç, duruş bozuklukları, stress, uzun süre ve uygunsuz şartlarda çalışmak ve gluten içeren besinler tüketmek her iki hastalığın ağrılarını artırıyor.

Karbonhidratlar enflamasyonu artırıyor. Gluten enflamatuar bir besin ve glutensiz beslenme fibromyaljinin tedavisinde yarar sağlıyor.

Çocukluk çağı travmaları ağrıların ayrı bir nedeni; geçirilen psikolojik travmalar, depresyon ve anksiyete rahatsızlıkları fibromyalji ve migreni tetikliyor.

Yoga, yürüyüş,hareket etmek, düzenli uyku, psikolojik tedavi ile hastalıklar kontrol altına alınabiliyor. Yoga ağrılar iyi geliyor, stresi kontrol ederek enflamasyonu azaltıyor. Uyku rutnin çok önemli, düzelmedikçe fibromyalji ve migren kontrol edilemiyor.

Doktor kontrolünde tedavi ile 6 ay içerisinde %99 oranında olumlu etkiler görülebiliyor. İyileşmeme durumunda nöroloji ve algoloji uzmanlarından destek almak gerekiyor.

Tedavi dışında ilaç kullanımı maalesef ağrıları kronik hale getiriyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın