Koruyucu Aile Derneği İle Henüz Tanışmayanlar İçin…

0

İnsan olmanın en temel özelliği çevresinde olup bitene duyarsız kalmamasıdır. Çağdaş insan önce kendisine,ailesine ardından parçası olduğu topluma karşı sorumluluklarının bilincindedir. Almaktan önce korumanın ve vermenin daha önemli olduğunun farkındadır.
Toplumun son aylarda yaşadığı devinim içinde, sosyal sorumlulukların özellikle de genç kuşak tarafından dillendirilmesi geleceğe yönelik iyimserliğimizi artırdı. Doğa,kentin dokusu,kişisel hak ve özgürlükler konusunda yükselen sesler, yıllardır köşesinde etliye sütlüye karışmadan yaşamını sürdüren geniş kitlelere kadar ulaştı.

koruyucuaile21

Madem,sosyal sorumluluklardan konuşuyoruz, dikkatinizi çok önemli bir konuya çekmek istiyoruz. İnsan diyoruz,genç diyoruz,çocuk diyoruz. Kentli Kadın olarak yenilerde tanıştık bu yüce gönüllü insanlarla. Mütevazı bir ofiste yaptığımız toplantıda bizi derinden etkileyen sayıları çok olmamakla birlikte yarınlara umutla bakan kadınlarla bir araya geldik. Zaman zaman medyada yer alan bir kavram onların yaşam amacı olmuş. Sadece çocuklara,onların mutluluğu refahı ve geleceği için bir araya gelen bu insanlar, İstanbul Koruyu Aile Derneği’ni kurmuş.
Derneğin amacını, koruyucu aile kavramını ve mevcut koruyucu ailelerin bazılarının hikayelerini dizi yazı olarak sizlerle paylaşacağız. Ama öncelikle Koruyucu Aile tanımını hatırlatalım;
” Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocukların kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir.”
Dileğimiz,” kime nasıl bir katkı yapabilirim arayışındaysanız” ,İstanbul Koruyucu Aile Derneği’nin internet sitesini incelemeniz özellikle sıkça sorulan sorular kısmına bakmanız. Sizin için belki uygun bir proje olmayabilir, ama çevrenize “Koruyucu Aile” kavramını,derneği nasıl ve ne kadar sıklıkla anlattığınız o kadar önemli ki. Her türlü desteğin çok büyük anlamı var.

koruyucuaile22

Türkiye’de Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurum’na ait yurtlarda yaklaşık 14 bin çocuk bulunuyor. Ve korunmaya ihtiyaç duyan çocuların sadece yüzde 10’u aile ortamında yaşayabiliyor. Bu alanda dünya ortalaması yüzde 77’ye ulaşmış durumda. Türkiye’de koruyucu aile kavramı henüz çok yeni. Ancak Denizli,İzmir gibi kentler bu konuda hayli aktif. 14 milyonluk nüfusa sahip İstanbul ise koruyucu aile konusunda listenin çok alt sıralarında.
Haydi, çok zor değil. Bir çocuğa aile ortamını sağlamak için hepimizin yapacak bir şeyi var. İstanbul Koruyucu Aile Derneği sizin her türlü desteğinize ihtiyaç duyuyor. Arayın,tanışın ve düşünün…Çocukları düşünün…

“istanbulkoruyucuaile@yahoo.com”

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın