Köpek Sahibi Olmak Üzerine…

0

Okullar kapandı, çocukların büyük kısmı karnelerini aldı. Sıra, karne hediyesi fantezisinde. Bisiklet ya da bilgisayar alarak bu zor süreci atlatabilen aileler şanslı. Çünkü bir grup anne baba, çocuklarının eve köpek alınması ısrarıyla karşı karşıya kalmış durumda.
Çocukların isteklerini kabul ettirmek için kullandığı ikna yöntemlerine direnmek çok zor iş. Şimdi size, köpeğin tüm sorumluluğunu üstlenecekleri konusunda bin bir söz verecekler. Siz de çok iyi biliyorsunuz, eve gelen o sevimli yavruya bakmak yine size kalacak. Ama bir de işin iyi yanından bakalım. Köpek sahibi olmak size çok şey kazandıracak.
1-Depresyona girme riskiniz azalacak. Çünkü evcil hayvan sahibi olmak sizi bunalıma girecek boş zamanı bırakmayacak. Köpekle, hele de yavru köpeklerle oynamak, onun peşinde dolaşmak sizi fiziksel olarak da aktif kılacağından, tedaviye ihtiyaç kalmayabilir.

kopek1

2-Köpek sahibi olmak kalp sağlığınıza da iyi gelir. Köpeği okşamanın onunla oynamanın, kan basıncını düşürdüğü biliniyor. Ayrıca yine köpek sahibi olanların geceleri daha iyi uyuduğu ve daha az hasta olduğu saptanmış.
3-Köpeğiniz varsa spor yapmaya ayrıca zaman ayırmanıza gerek kalmayacak. Çünkü onu dışarıya çıkarıp, beraberinde yürüdüğünüzde günlük egzersizinizi de yapmış olacaksınız. Hem kaslarınız çalışmış olacak hem inceleceksiniz.
4-Çevreniz genişler. Köpeğinizle yapacağınız yürüyüş sırasında daha çok insanla karşılaşma ve sohbet etme şansınız olur.

köpek

5- Köpeklerin alerjileri tetikleyen yönü olduğu bilinse de, köpekle birlikte büyüyen çocukların ileri yaşlarda bu tip sıkıntılarla karşılaşma olasılıkları çok azalıyor.
6-Sizi sürekli koruyacak, anlattıklarınızı sessizce dinleyecek ve ne olursa olsun terk etmeyecek dost sahibi olursunuz.

Eve köpek alıp almama kararını vermeden önce dikkatinize sunmak istedik…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın