Kokuların Gücü Adına…

0

Koku üzerine yazacak o kadar çok şey var ki… Burnunuza gelen bir koku, çocukken annenizin pişirdiği keki, ilk sevgilinizin parfümünü, ya da babanızla birlikte fırından aldığınız ekmeği getirir gözünüzün önüne. Ve tüm bunları yaşamanızın bilimsel bir açıklaması da var. Koku alma duyusu beynin duygu merkezi ile doğrudan bağlıymış.

koku6

Hafızanızda biriktirdiğiniz anları tazelemenin dışında kokuların insan sağlığı üzerinde de iyileştirici özellikleri olduğu biliniyor. Baş ağrısı, depresyon, stres gibi sorunların çözümünde kokular yardımınıza koşuyor. Belki birçoğunu biliyorsunuzdur, ama hatırlamakta fayda var…
Tarçın, kilo verme çabalarında şekerden uzak durmanın en önemli silahı olarak kullanılıyor. Peki, tarçının zihni açtığını biliyor muydunuz? Bilim insanları, tarçının hafızayı ve konsantrasyonu güçlendirdiğini saptamış.

tarçın1

Taze kesilmiş çim kokusu duyduğunuzda ne hissedersiniz? Koku üzerine araştırma yapan uzmanlar taze biçilmiş ot kokusunun insanlarda rahatlatıcı etkisini deneylerle kanıtlamış. Üstelik bu sihirli koku, yaş ilerledikçe, yavaşlayan bilişsel fonksiyonları da canlandırıyor…

çim2

Moralinizi yükseltmek ya da kendinizi daha iyi hissetmek için başvurabileceğiniz en temel koku vanilyadır.

vanilya

Lavanta ise uyku sorunlarını çözmekte yardımcı rol oynar. Araştırmalar, uykusuzluk hastalığı olarak bilinen “insomnia” çeken insanların lavanta kokusuyla rahatladıkları ortaya koyuyor. Sizin de uykuya dalma konusunda sıkıntınız varsa, lavantayı deneyin. İşe yarıyor.

lavanta2

Depresyonla mücadelede etkin silahlardan biri de yasemin kokusu. Yasemin yağının duygusal sıkıntıları aşmada, morali yükseltmekte faydası olduğu biliniyor.

yasemin1

Her türlü hastalıkta elmanın iyileştirici özelliğinden bahsedilir. Migren ağrılarının hafifletilmesi ve nöbetlerin süresinin azaltılmasında elma kokusunun çok başarılı olduğu bilimsel olarak saptanmış. Ayrıca yeşil elma kokusunun, endişe halinde sakinleşme sağladığı da iddia olunur.

elma3

Bal Kabağı kokusuna ne buyrulur? Balkabağı kokusunun lavantayla birleştiğinde erkekler açısından güçlü bir afrodizyak olduğu söyleniyor.

balkabağı1

Nane kokusu da doğrudan beyni besleyen kokulardan. Nane kokusunun bilişsel fonksiyonları güçlendirdiğini, motivasyonu artırdığını biliyor muydunuz?

nane2

Parfümlerin vazgeçilmez elemanlarında çam kokusu da stres giderici etkiye sahip. Japonya’daki bir çalışmada, çam ormanında düzenli yürüyüş yapanların depresyon geçirme oranlarında anlamlı düşüş gözlendiği saptanmış.

çam1

Limon kokusu ise sizi daha enerjik hissettirir. Bitkinlik ya da tükenmişlik hissediyorsanız, limon ve portakal kokusu imdadınıza yetişir.

limon3

Zeytinyağı hakkında yazacak bir şey kaldı mı bilmiyorum. Ama kokusu bile kan şekerini düzenliyor ve tokluk hissi yaratıyormuş. Uzmanlar öyle söylüyor.;)

zeytinyağ2

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın