Kızlarımız… Gününüz Hep Aydın Olsun.

0

Bugün, Dünya Kız Çocukları Günü. Birleşmiş Milletler tarafından resmen kabul edilmesinin üzerinden sadece 4 yıl geçmesine rağmen sosyal medyadaki paylaşımlardan hareketle bir çoğumuzun farkında olduğu bir gün.

11 Ekim’in “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak ilan edilmesinde Kanada ve Peru ile birlikte uluslararası toplumu harekete geçiren bir ülkede yaşıyoruz yani. Günün amacı, kız çocuklarına karşı ayrımcılığı önlemek ve onların insan haklarından tam ve etkili olarak faydalanmalarını sağlamak…

c%cc%a7alis%cc%a7an-kizlar

 

Bir yardım kuruluşu olan Save the Children, gün dolayısıyla bir rapor açıkladı. Buna göre kız çocukları için en önemli tehlike, erken evlilikler. Dünya genelinde 700 milyon kız çocuğu, 18 yaşına ulaşmadan evlenmek zorunda kalıyor. Aynı raporda, kız çocuklarının durumunun en iyiden en kötüye doğru sıralandığı bir liste de yer aldı. Bu liste hazırlanırken, erken evlilik, okul eğitimi, erken yaşta hamilelik, anne ölümleri ve mecliste kadın oranı gibi kriterler temel alındı.

En iyi ilk üç sırada sürpriz yok. İsveç, Finlandiya, Norveç…

kiz-c%cc%a7ocuklari-ic%cc%a7in-en-zorlu-u%cc%88lkeler

Kız çocukları için en zor yaşanılan üç ülke ise Nijer, Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti.

Türkiye, 144 ülke arasında 55’inci sırada. Ülkemizde yaklaşık 12,5 milyon kız çocuğu var ve onlar için öne çıkan sorunlar arasında eğitim ve çocuk yaştaki evlilikler sayılıyor. Resmi veriler, son yıllarda çocuk yaştaki evliliklerin sayısında azalma olduğunu gösteriyor. Okullaşma oranı yükselişte. Ancak eğitim imkanı bulan kız çocuklarının rakamı ise kentlere göre değişebiliyor.

kiz-c%cc%a7ocuklarini-okullas%cc%a7masi

 

Bunlar işin teorik yani. Bir de her gün yaşadıklarımız ,“sessizce” tanıklık ettiklerimiz var. Kız çocuklarının, giyim tarzlarından, eğitim hayatlarını sürdürürken yaşadıkları zorluklara kadar geniş bir yelpaze. Tacizler, tecavüzler… Aile içinde yaşanan ama hiç dillendirilemeyen kötü muameleler. Abartmıyoruz, açın gazete sayfalarına bir bakın. Son olay ise Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde Nesibe Hatun Kız Yurdunda son dört gün içinde 2 kız öğrencinin kaçırıldığı iddiası.

Kızlarımız, gözlerimizin nuru. Onların toplum içinde eşit, onurlu bir yurttaş olmasını sağlamak hepimizin en temel görevi. Özellikle de biz kadınların…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın