Kızlarımız Çok Önemli Diyorsak…

0

Bugün sosyal medyada bir çok kişi kızlarıyla olan resimlerini paylaşarak Dünya Kız Çocukları Günü’nü kutluyor.Her biri gülen gözlerle dolu.

Birleşmiş Milletler beş yıl önce, Kanada, Peru ve Türkiye’nin çabalarıyla  11 Ekim tarihini “Dünya Kız çocukları Günü” ilan etmişti. Amaç ise kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamaktı.

Ülkemizde kız çocukları açısından tablo ne yazık ki vahametini koruyor. Kız çocuklarının eğitim sürecine dahil olmalarındaki sıkıntılar, çocukların evlendirilmeleri sorunuyla baş etmekteki zorluklar, kadınların iş yaşamında erkeklerle eşit haklarda yer almaları için aşılması gereken engeller, her gün yenilerine tanıklık ettiğimiz cinayetlerle kadına yönelik şiddete karşı mücadelede yetersiz kaldığımız gerçeği…

Evlat arasında cinsiyet ayrımı yapmaz anneler babalar. Her birini aynı oranda sever, korur kollarız. Ancak kız çocuklarına bazı alanlarda daha fazla kol kanat germek zorunda olduğumuzun farkındayız değil mi? Onların iyi eğitim alarak, haklarının bilincinde, eşit birey olarak toplumda yer almalarına özen göstermeliyiz.

Onlara,

kendilerine güvenmelerini,

haklarını aramaktan korkmamalarını,

sunulan kalıplara inat kendi istedikleri gibi yaşamalarını ve

önyargılara rağmen başarabileceklerini  anlatabilmeliyiz.

Üstelik bunları sadece kendi kızlarımıza değil, ülkemizdeki tüm kız çocuklarına anlatmalıyız.

Evlerde kızlarımızı özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirirken dışarıyı da ihmal etmemek lazım. Mesela, şu an parlamento gündeminde bulunan ve müftülüklere nikah kıyma izni verilmesini öngören kanun tasarısına karşı biraz daha yakın ilgi göstermeliyiz.

Kız çocuğu sahibi olmak büyük sorumluluk gerektiriyor değil mi?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın