Kitap Önerisi : Hayvanlardan Tanrılara “Sapiens”

0

Dünyada milyonlarca satan bu kitap insanın tarihini anlatıyor. 30’ dan fazla dile çevrilen ve bestseller olan Sapiens,   Facebook’un kurucularından Mark Zuckerberg’in 38 milyon takipçisine tavsiye etmesiyle ünlendi.

Yazarı Yuval Noah Harari bir tarihçi ve Kudüs İbrani Üniversite’sinde çalışıyor.

Yaklaşık 100 bin yıl önce dünyada en az 6 farklı tür insan yaşadığı varsayılıyordu. Oysa bunun 2 katı insan türü mevcut olduğunu söylüyor. Homo Sapiens olan türümüz Afrika’dan dünyaya yayıldığında , diğer tüm insan türlerinin sona erdiğini ve bu durumun insanlık tarihinin soykırımı olduğunu anlatıyor. Diğerlerinin başına ne geldi?

Neandertaller yaşasaydı hayat daha da karmaşık hal alırdı.

neandertal

Başka hangi dinler ortaya çıkardı?

Neandertaller de Adem ve Havva’dan mı türerdi?

Müslümanlar – Hristiyanlar, Ruslar – Amerikalılar derken bir de Neandertaller ve Sapiens olurdu.

Kitapta insanların küresel ekosistemde oynadıkları rol, imparatorlukların yükselişi ve modern dünya ile ilgili bir çok konu irdeleniyor. Tarihle bilimi bir araya getirerek yerleşik inancı yerle sarsıyor.

Geleceğe bakmaya da zorluyor okurları, insanların değil algoritmaların güçleneceğini, yapay zekanın bizden daha çok işi iyi yaptığını anlatıyor.

sapiens1

“Sapiens; avcı-toplayıcılardan bugüne nasıl geldiğimizden tutun da,  günümüz toplum ve ekonomisini nasıl düzenlediğimize kadar insan medeniyetini ele alan büyük bir tarih anlatısı” diyor Mark Zuckerberg

Kitabın yazarı,Yuval Noah Harari’nin  TED konuşmasında da değindiği konular kitapta yer alan görüşlerin ipuçlarını veriyor;  “İnsanın yükselişini ne açıklayabilir?”  “Yetmiş bin yıl önce, atalarımız önemsiz hayvanlardı. Tarih öncesi insanların en önemli özelliği önemsiz olmalarıdır. Dünya’ya etkileri denizanasından veya ateş böceklerinden veya ağaç kakanlardan daha fazla değildi. Bugün tam tersine, gezegeni biz kontrol ediyoruz. Ve soru şu: Oradan buraya nasıl geldik? Kendimizi, Afrika’nın bir köşesinde kendi işine bakan önemsiz maymunlardan Dünya hükümdarlarına nasıl çevirdik?”

Okumaya değer ilginç bir kitap….

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın