Kitap Okuma Alışkanlığını Çocuğunuza Siz Verin

0

Çoğu anne baba, çocuklarının kitap okumadığından yakınıyor.Kitap alışkanlığının olmadığını söylerken, acaba sorumluluğun öncelikle kendisinde olduğunu düşünüyor mu?
Çocukların kitaplarla ilk tanışması, okul öncesinde başlar.Rol model anne baba olmalıdır, evde ne kadar çok kitap okunursa, kitap ne kadar hayatınızın bir parçası olursa, çocuk da o kadar kitabı sever.
kitap10
En önemlisi, kitapların çocuğun yaratıcılığını ve hayal dünyasını geliştirmesidir.Bilişsel,duygusal ve sosyal becerilerini olumlu etkiler.
Evinizde bir kitaplığınızın olması ve elinizin altında her zaman kitap bulunmasına dikkat edin.Günün belirli zamanlarında okuma saatleriniz olsun. Harçlığının bir kısmını kitaba ayırması için çocuğunuzu yönlendirin.
Çocuklar küçükken, resimleri bol ve az yazılı kitaplar seçmek gerekir.Tabii bu kitabı anne ya da babasıyla okuyarak, hayaller kuracaktır.Hatta, bir kaç kez okuduğunuzda, yanlışlarınızı düzeltecek ve öyküyü geliştirecektir. Aynı zamanda, ailesiyle vakit geçirmesini de sağlar beraber kitap okumak. Tekdüze okumaktan kaçınarak yüksek sesle, sesinizi ve mimiklerinizi değiştirmek okumayı daha eğlenceli hale getirir.
kitap7
Çocuğunuzun ilgi alanları da kitap seçiminde önemlidir. Belirili bir yaşta kitaplarını kendisi seçer. Burada size düşen, kitapların içeriğine göz atmak ve tanınmış yayınevlerinin kitaplarını almak olmalı.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın