Kişisel Gelişim Tuzakları

0

Hayatımıza yaklaşık 10 yıl önce girdi. Önceleri tek tük kitap olarak çıktı yolumuza. Ama şimdi, sağımız solumuz “sobe” şeklinde yaşıyoruz. Kişisel Gelişim rüzgârının esmediği ortam yok gibi. Kitaplar, dergiler, televizyon programları, internet, neredeyse her nokta, kişisel gelişim uzmanlarının istilası altında.
Kullanılan dil de çok etkileyici. Kimsenin, toplum içinde kolayca yüksek sesle dile getiremediği, öz güven eksikliği, dikkat eksikliği, zaman kullanımındaki zorluk, kilo vermek, kararlı olmak, ikna gücünü geliştirme ihtiyacı, iş yaşamında başarı gibi, sorunların çözümünün çok kolay olduğuna bizi ikna ediyorlar.
gelişim2
Üstelik bunlarla da kalmayıp, yaşam tarzımızı bile değiştirebileceklerini vadediyorlar. Temel nokta, hayallerimizin peşinde gitmeye ve bu hayatın sadece “bizim ” olduğu konusunda kararlı olmamız.
“Neden daha önce benim aklıma gelmedi” diye düşünüp çıldıracak kadar basit çözüm yolları, internet sayesinde ulaşılabilen milyonlarca kaynak ve “yenilenmeye, yüreğinin sesini dinlemeye hazır” biz dünyalılar. Doğal olarak beklenen, sihirli reçetelerle daha iyi, başarılı vb. olmamız. Değil mi? Bu sorunun yanıtı pek olumlu değil, ne yazık ki!
Sorunun çözümünün çok basit olduğuna ikna olmak; kişisel gelişim reçeteleri genellikle bu görüşü savunur, bu durumu aşma çabalarını yavaşlatır. Farkında olmadan beklenti düzeyi artar ve hayal kırıklığı kaçınılmaz olur.
gelişim
Hemen her gün bir yerlerde, ”iki haftada 2 beden incelmenin ipuçları”, ya da “gerginlikle baş etmenin altı yolu” gibi yazılara rastlıyoruz. Öneriler mantıklı, çözüm yolları kolayca uygulanabilen. Sorun şu ki bu başlıkları okuduktan sonra her şeyin çok basitçe çözüleceğine inanmamız…
Mesela 2 beden incelmek için diet ve egzersiz yapmamız gerektiğini çok iyi bildiğimiz halde, gazetedeki makalede,” sabahları buzlu su için” şeklindeki yönerge kolay olduğu için işimize gelir. Aslında bir sorunun üstesinden gelmek için, çok çaba harcamamız gerektiğini çok erken yaşlarda öğrenmiştik değil mi?
Kişisel gelişimin en büyük kozu, başarı hikâyeleridir. Sıfırdan başlayıp en tepeye tırmanmayı onlar başardıysa, siz neden yapamayasınız? İlham kaynağı olması ya da genel kültür açısından başarı öykülerinin okunmasına itiraz etmek yanlış olur. Ama kendi koşullarınızı, kişiliğinizi, kapasitenizi, isteklerinizi göz ardı edip maceraya atılmak akıllıca mı?
gelişim5
Kişisel gelişim serüveninde iki nokta öne çıkar, birincisi beyni besleyecek birçok materyale ulaşabilirsiniz. Okumak, bilgi sahibi olmak sorunu çözer sanırsınız. İkinci önemli aşama ise, anlatılan öğretiyi yaşama geçirmek. Çünkü harekete geçmek ve bunu bir disiplin çerçevesinde uygulayabilmek anlatıldığı kadar basit olmaz. O yüzden de bir girişim daha, ilk adımda terkedilir.
Aslında kişisel gelişim çalışmalarına kökten karşı çıkmak doğru değil. Bu alanda, birçok bilim insanı mesai harcıyor. Hedef, daha iyi, ne istediğini bilen, olgun birey olmanın yolunu bulmak elbette. Ama bu hedefe ulaşmak için sihirli bir güç yok. Belirleyici olan ise, bu hedefe varmak isteyenlerin kararlı ve istikrarlı davranabilmeleri.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın