Kış Saati Uygulamasına Geçtik, Ya Vücudumuz ?

0

Keşke her şey saatlerdeki gibi otomatik olabilseydi, ama ne yazık ki öyle değil.

Bir haftadır uyumla ilgili sıkıntılar yaşıyorum, etrafımdakilerin çoğu da aynı şeyi söylüyor.

Doktorlar, vücudumuzun hassas bir iç saati olduğunu söylüyor. Doğada yaşanan değişimlere uyum sağlayan bu iç saatin düzeni, güneş ışığının göz dibinden beyne ulaşması ile sağlanıyor.Vücuttaki otomatik çoğu fonksiyonlar bu içi saat sayesinde düzgün çalışıyor.

Düzenli hayatı olan bir insan, dış etkiler olmadan genellikle aynı saatte uyanır. Vücut bunu sürekli dengede tutar.

Günışığı beyne ulaştığında uyku hormonu melatonin salgısı azalır ve uyanırız. Uyanma düzeninde 15 dakika fark bile önemli, 40 dakikadan fazlası ise kalp ve beyni olumsuz etkiler.

saat11

Özellikle yaşlılarda ve çocuklarda uyumsuzluğun etkileri daha belirgin oluyor.

Doğrusu; vücudun biyolojik ritmi için kış saatine geçmeden önceki birkaç gün 10-15 dakika daha geç yatmak ve sabah 10-15 dakika daha geç kalkmakmış.

Sabah güneşiyle uyanabilmek için perdeleri yarı aralık tutmak ve günışığında güneş gözlüksüz yürüyüş yapılması da öneriliyor.

Yetersiz ve  kalitesiz bir uyku düzeni kalp-damar hastalıkları, diyabet,kanser,hafıza sorunları ve karaciğer problemlerine yol açıyor.

saat9

Vücut saat farkını stres olarak algıladığı için uyum problemi yaşıyor. Bazı hormonların salgısıyla kan basıncında artış olduğundan kalpte ritm bozuklukları ve kalp krizi riski artıyor.

Yaz ve kış saati geçişlerinde ilk bir haftada dikkatsizlik kaynaklı trafik kazalarında % 6 oranında ve kalp krizinde %4 oranında artış oluyor.

Mutluluk hormonu düştüğü için de depresyon ve intihar vakaları da artıyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın