Kış Güneşi ve İntikam

0

Şubat ayının sonundayız ancak hava, baharın yaklaştığını ilan ediyor. Açık havada kahve içmek, soğuk kış günlerin ardından ayrı bir keyifli oluyor. Kafe’de oturup güneşin yüzümü hafif yakmasına izin verirken, bir yandan maillerime bakıp, etrafımdaki sohbetlere şöyle bir kulak kabarttım. Bir süre sonra kendi kendime gülmeye başladım.
Arka masamda torunları ile oturan babaanne ve anneanne hummalı bir sohbet içinde. Sohbetin öznesi,çalışan kadınların evlerinin vazgeçilmezi çocuk bakıcısı. Büyükanneler, hayal kırıklığı ve öfke içinde çocuk bakıcısını gıyabında yerden yere vuruyor; “Çarşaflar iki günde bir değişmeli, kıyafetlerin sadece ön tarafını ütülüyor,çocuğa bakmak da ne var ki?”.

Onlar böylesine heyecanlı konuşurken, bir zamanlar sokakta yürürken kulağıma çalınan sohbet geldi aklıma. İki kadın önümde yürüyor. Konuşmalarından gündelikçi olduklarını anlıyorum. Aralarında geçen diyalogda, birinci kadın diğerine “Yok bezleri ayrı ayrı kullanacakmışım, yok ütüleri şöyle yapacakmışım .Vallahi onlar gidiyor ben evde yalnız kalıyorum. Tuvaleti temizlediğim bez ile mutfağı temizliyorum kimsenin ruhu duymuyor. Onlar bana fırça atıyor ama bende intikamımı alıyorum” demez mi? Her olayın en az iki tarafı var değil mi?

Başka bir arkadaşım buluşma noktamız olan Kafe’deki çaycıya tepkili, ama bunu ona söylemeye cesaret edemiyor.Neden diye sorduğumuzda ; “Ya çaycı çayıma tükürürse!” dedi.
Tüm bunları düşünürken annemin bir lafı geliyor aklıma; “Birine iş yaptıracaksan, asla onu kızdırma, o kişi intikamını, senden bir şekilde mutlaka alır”. Kulağınızda kalsın.

jasmin-2013 İstanbul

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın