“Keşke” lerin İçinde Boğulmadan …

0

Yaş aldıkça “hayatta bir şansım daha olsaydı” lafını çok sık söyler olduk. Yapmayı planladığımız, ama hayat karmaşasının içinde çeşitli sebeplerle bir türlü fırsat bulamadığımız onlarca şey var.

Bir kısmı pişmanlıklar bunların, hayatı ertelemeden zamanında yaşamayı öğrenmeliyiz.

Daha iyi bir gelecek için bazen gereğinden fazla çalışıyoruz. Bu zaman gençlik yıllarına denk geliyor, hızlı geçen yaşam  iyi bir gelecek için yatırım olurken, içinde bulunduğumuz döneme ait olmuyoruz.

Belki çocuğunuzu kendiniz büyütmek isterdiniz, belki evlenmemiş olurdunuz, belki o iş teklifini kabul ederdiniz, belki fazla kilolarınızı verip diz ameliyatından kurtulurdunuz, belki …

zamanıyakalamak

Ardı arkası kesilmeyen belkiler ileri yaşlarda negatif duygulara dönüşerek psikolojik kökenli rahatsızlıklar yaratıyor.

Bir çoğumuz bir sahil kasabasına yerleşmek istiyoruz. Ufak bir ev, bahçe,kedi, köpek, deniz kokusu… Neden? Çünkü artık yavaşlamaya ihtiyacımız var.

Hem iyi bir işe sahip olmak, hem de hayatı kaçırmamak çok kolay değil, yine de hayatın getirdiği sorunları dengeleyebilmek ve sağlam bir duruş gerekiyor.

Büyüklerimizden duyduğumuz “ben senin yerinde olsaydım” sözü çok tanıdık değil mi? Önümüzde hala güzel yıllar var. Biz aynı lafı 70’li yaşlarda da söylemeyelim derken, genç kuşaklar da bunu anlayabilseler bu kısır döngüden çıkmak daha kolay olur.

zaman

İstediği şeyi istediği an yapan arkadaşlarımız yok mu? Biz seyahati gözümüzde büyütürken, sırt çantasını kapıp yola çıkmış kim bilir kaç kişi vardır.

Değişim kaçınılmaz, hayatın getirdiği fırsatları ertelemeden değerlendirmek doğru. Ancak zamanın geri getiremeyeceği şeyler de olduğunu unutmadan, yani vurdumduymaz olmadan bunu başarabilmek önemli.

Hayatta hedeflerin, planların olması elbette şart, bunları yanında geri gelmeyecek olanlarla dengeleyebilmek bizim elimizde.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın