Keşke Daha Önce Birileri Bana Anlatsaydı…

0

Ben büyürken ailem bana iyi bir insan olmam gerektiğini öğretti. Gereklilikler bununla sınırlı değildi. Okulda başarılı olmam, iyi bir meslek seçmem, maaşımın yüksek olması ve ailemin beklentilerini karşılayacak biriyle evlenmem… Hangimizin listesi farklı ki?
Doğal olarak daha çok çaba göstermem, dürüst olmam, okulu terk etmemem, tembellik yapmamam, verdiğim sözleri tutmam, toplum içinde “ağır” olmam ve güvenilir bir karaktere sahip olmam da beklenirdi. Aslında bunların tümü ailemin, çevremin ve toplumun dayatmalarıydı.
Bu çerçeveden bakılınca yanlış bir şey yok. Ama birey olarak gelişim, büyüme göz ardı edilmişti. Bu açığı da yıllar içinde edindiğimiz tecrübelerle kapatıyoruz. Belki bu bilgilere baştan sahip olsak, eminim yaşam daha renkli geçerdi. Olsun, hiçbir zaman geç değildir. Gelelim pişmanlıklarıma… Şunları daha önce bilseydim ya da farkında olsaydım, yaşamım değişebilirdi.
hayat5
1-Hayat aslında bir yolculuktur… Hayata bakış şeklimiz, yaşamımız üzerinde büyük etkiye sahip. Ben yaşamı mücadele olarak algılayanlardanım. O nedenle yaşamda önüme çıkan her şeyi yeni bir savaş alanı olarak gördüm. Kimileri için hayat büyük bir haksızlıktır ya da zordur. Bu düşünceye sahip insanların yaşamın renklerini fark etmesi beklenebilir mi? Ama hayatı bir yolculuk olarak düşünürseniz, bu seyahatte zorlukların yanı sıra eğlencelerin, maceraların ve sürprizlerin olabileceğine inanırsınız. Belki de yaşam algımızı yerleştirirken daha akıllı davranmalıyız.
2- Belki de, sen düşündüğün kişi değilsin… Çocukluk ve ergenlikte ortaya çıkan birey tam anlamıyla kendimizi yansıtmaz. Zaman ve değişen koşullar içinde defalarca yeniden şekilleniriz. Kendimizi sıfatlarla dar kalıplarına sokarız. Ama biraz iç sesimize kulak verip, sınırlamalardan uzaklaşıp deri değiştirmek de imkânlar dâhilinde…
3- Dinlemeyi öğrenmeliymişiz… Dinlemek biat etmek, başkasının etkisi altında kalmak anlamına gelmez. Dinlemek aslında önce kendine, vücuduna, duygularına ve iç sesine kulak vermektir.
4- Yüreğinin götürdüğü yere git ve korkularınla yüzleşmeye hazırlıklı ol… İnsanlık kendi kurallarını empoze ederek düzeni korumaya çalışır. Siz de genele uyum sağlamaya kalkarsanız, kendinize ihanet etmiş olursunuz. Direnmek için cesaret gerekir. Doğrusu hayatın zincirlerini elde tutmaktan korkmamak ya da başkalarının dayattığı korkulara esir düşmemek.
dümen
5-Öğrenim ilk planda olmak zorunda mı? Bir şeyler öğrenmek insanı geliştirir ve mutlaka bir gün işinize yarar. Ancak ne “diploma” ne de” titr” size mutluluğun ve başarının kapısını açtırır.
6- Her zaman “vazgeçmek” diye bir seçenek var. Vazgeçmek ya da karar değiştirmek sizin zayıf ya da güvenilmez olduğunuz anlamına gelmez. Verdiğiniz mesaj “ben bu noktada sıkıştım yeni bir yol arıyorum” olarak algılanmalı. Unutmayın ki; evren de hep değişiyor ve gelişiyor.
7-Hata yapmanın bir sakıncası yok. Sadece, sonuçlarına katlanmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Hatalar ve kayıplar en iyi öğretmen değil midir?
8- Yalnız başına seyahat etmenin kazandıracağı katkıları göz ardı etmeyin. Seyahat etmek, insana farklı kültürleri, düşünce yapılarını ve farklı yaşam sıkıntılarını gösterir. Üstelik en az tanıdığınız kişi olan kendinizle dost olmayı da başarabilme ihtimaliniz var.
9- Hiçbir aşama tamamlanmadan bir sonrakine geçilmez. Bilgisayar oyunlarında olduğu gibi, yaşamda da bir üst seviyeye çıkmak için tamamlanması gereken hamleler varmış…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın