Kerimcan Durmaz Ve Gökkuşağı…

0

Siz,  Pazar gününü nasıl geçirdiniz bilmiyorum ama benim keyfim gayet yerindeydi. Tertemiz mavi bir denizin kıyısında, tatlı tatlı esen rüzgarın büyüsüyle ayaklarımı uzattım. Kitabımı okudum, telefonumdan dünyayı takip ettim biraz da çevremdekilerle sohbet ettim.

Aslında bu kez çevreyle hiç ilgilenmeyip geçen günlere göre biraz daha fazla okuma niyetindeyim. Ancak yakınımda oturan genç kadınların akşam eğlenmek için bir mekana rezervasyon yaptırma çabalarından doğan hareketlilik dikkatimi çekti. Kadınlardan biri elinde telefon, karşı tarafa kaç kişi olduklarını ve kabine yakın bir yer istediklerini anlatıyor fiyat soruyordu. İstedikleri koşuldaki yerin, adam başı 200 lira olduğu ortaya çıkınca girişte yine adam başı 50 Lira vermenin daha bütçeli olacağına karar verdiler. Dayanamayıp kimi dinlemeye gideceklerini sordum. Hep bir ağızdan, “Kerimcan” dediler. DJ’miş.

kerimcan durmaz konseri

 

Sanal alemde özellikle de Snapchat ve Periscope’da “fenomen “ olan Kerimcan Durmaz… İnternette  yüzbinlerin takip ettiği Kerimcan Durmaz’ın sahne performansı da çok başarılı olduğu söyleniyor.

Bu sohbet sürerken, dünyanın bir çok merkezinde LGBT’li bireyler “Onur Yürüyüşü” düzenliyordu. İstanbul’dakine valilik izin vermemişti.

lgbt eylemleri

 

O yüzden de LGBT’liler Taksim’in farklı köşelerine dağılarak seslerini duyurmaya çalıştılar.

lgbt eyleminde biber gazı

Sonuçta ortaya çıkan ise, polisle yaşanan köşe kapmaca, biber gazı ve gözaltılar…

Halbuki bir kaç saat önce, çok uzaklarda bir yerlerde, Londra’da Avrupa’nın en büyük Onur Yürüyüşü düzenlendi. Ve Onur Yürüyüşü sırasında polislerin şahitliğinde evlilik teklifi gerçekleşiyordu…

evlilik teklifi onur yürüyüşü

Bu Onur Yürüyüşü de neymiş diye merak ediyorsanız… Kısaca hikayesi ;1969 yılında New York’ta Stonewall Inn adlı barda baskı, şiddet ve ayrımcılığa dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş . 4 gün boyunca sokaklarda çatışmalar yaşanmış ve eylemler yapılmış. Bu olay, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, tüm dünyadaki eşcinsel hakları hareketini tetikleyen adım olarak kabul edilir. LGBTİ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan “gün” dünyanın her yerinde Onur Yürüyüşü’yle kutlanır.

onur yürüyüşü londra

Bir yanda Taksim’de yaşananlar, bir yanda Kerimcan Durmaz”ın önlenemeyen yükselişi derken yine kıyıda kitap okuyamadım. Ama  itiraf edeyim, bir ara uyumuşum, rüyamda da gökkuşağını gördüm…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın