Kendinizi Müziğin Ritmine Bırakın.

0

Müziği dinlemeyi mi, ritmine kapılıp dans etmeyi mi daha çok seviyorsunuz? Hoşunuza giden bir müzik duyduğunuzda eşlik edip söylemek gerçekten keyif vericidir.
Ya dans etmek? Ritme kendinizi kaptırıp hafif hafif kalçalarınızı sallamaya başladığınız andır aslında rahatlatıcı olan. İçgüdüsel olarak gelişen bu durum beyinde başlıyor. Müziğin titreşimi beyni etkiler etkilemez, refleks olarak harekete geçiyoruz.
Beyninizin iletişim ve hafıza sistemleri sayesinde şarkılar bir anda duygusal tepkiler göstermenize neden oluyor. Böylece kendinizi bir anda şarkı söyleyip dans ederken buluyorsunuz. Ne kadar fazla dans ederseniz, kendinizi iyi hissetmek için beyninizi o kadar eğitirsiniz. Ayrıca, dans edenlerin kalp sağlığı daha olumlu etkileniyor, iskeletleri güçleniyor dolayısıyla genel duruşu da düzeliyor. Dans esnasında salgılanan kimyasal maddeler zihne etki ederek depresyonun azalmasına da yardımcı oluyor.Biriyle dans etmenin ise stres azaltıcı ve güçlü sosyal bağlar kurmaya yardımcı olduğu konusunda çalışmalar var.
Kendinizi müziğe bıraktığınızda zihninizin hafıza, koordinasyon ve odaklanma bölgeleri egzersiz yapmış oluyor.
Dans konusunda becerikli misiniz peki?Bedeniniz müziği duyduğu an otomatik olarak harekete geçiyor. Kendinizi serbest bırakın, canınızın istediği şekilde hareket edin, ritme uyun.
İster kolay hareketleri seçin adım adım hareket edin, ister kalori yakmak için dans edin, ister ruh halinizi düzeltmek için yüksek enerjili müzik dinleyin, ister vücudunuzu kuvvetlendirin, isterseniz de stresinizi atmak için sevdiğiniz bir müziği seçin farketmez…dans ile eğlenmesini bilin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın