Kendinize Şefkat Duymayı Başarabilir misiniz?

0

Başkalarına anlayış göstermek, onlara yardımcı olmak, şefkat duymak aynılarını kendinize yapmaktan her zaman daha kolaydır. Onlar için endişe ettiğiniz, üzüldüğünüz kadar kendinize üzülüyor musunuz?

Kendinize şefkatle yaklaşmanın yolu mükemmel olmadığınızı, sizin de hatalarınız olduğunu kabul etmekle başlar. Kendinizi eleştirmeden önce anlayış göstermek, sıcak ve hassas olabilmek, zor zamanlarınızda kendinizi kapatmak yerine diğerleriyle olan ortak noktalarınızı fark edebilmek önem kazanıyor.

“Neden tüm bunlar benim başıma geliyor” diye düşündüğünüzde kurban rolüne girip, kendinize acımış ve yetersiz hissetmiş oluyorsunuz. Oysa aynı sorunları yaşayan o kadar çok insan var ki, “buradan ne öğrendim, ne kazandım?”  diye bakmayı bilmek gerekiyor.

kendinianlamak

Kendinize şefkat duyduğunuzda ve anlayışlı davrandığınızda zayıflık göstermiş olmuyorsunuz. Karşılaştığınız zorluklarla daha rahat başa çıkıyor, düştükten sonra daha rahat ayağa kalkıp yolunuza devam ediyorsunuz. Yan, dayanıklı oluyorsunuz.

Yetersiz ve başarısız hissederek kendinizle savaş durumuna geçerseniz, tehdit unsuru siz olursunuz. Nasıl sakinleşebilirsiniz ? Bir çocuğa veya arkadaşınıza rahatlatmak için nasıl sarılıyorsanız, elini tutuyorsanız ya da saçlarını okşuyorsanız, kendiniz için de rahatlatacak bir hareket bulabilirsiniz. Kendi yardımınıza ihtiyacınız olduğunda bu şekilde kendinize destek olursunuz. Bunun mantıklı açıklaması da var; bunu yaptığınız zaman parasempatik sinir sistemi uyarılarak kalp atış hızı, kan basıncı, kan şekeri düşüyor.

kendinlebarisikolmak

Hangi duyguyu hissettiğinizi anlamanız da gerekiyor. Öfke, huzursuzluk, utanç, kırgınlık… bunun farkına vardığınızda beyinde duyguların denetiminden sorumlu olan bölge “amigdala” rahatlıyor. Duyguyu vücudunuzun neresinde hissediyorsunuz ? Zihin hikaye yazmaya çok meraklı, sürekli üretiyor, bu da kontrolü kaybettirebiliyor.  Zorlandığınız duygular bakış açısını da daraltır, hislerinizin adın ve yerini tam koyarsanız bakış açınız genişliyor.

Herkesin mükemmel olmadığı bu dünyada, siz de mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Kendinizi sevebildiğiniz ve değer verebildiğiniz bir yaşam yaratın.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın