Kariyeriniz ve İş Arkadaşlarınız

0

İş yeriniz, vaktinizin çoğunu geçirdiğiniz, evdekilerden çok arkadaşlarınızı gördüğünüz yerdi. Ofisteki çalışma arkadaşlarınızla olan dostluklarınız da bu yüzden çok önemlidir. Ancak, her şeyde bir kararın olması gerektiği gibi, iş hayatınızdaki arkadaşlıklarınızın da bir düzeyi olmalı. Söylemek istediğimiz, gerekli zamanlarda ve belirli koşullarda kendinizi iş arkadaşlarınızdan ayrı tutmayı başarmanız.
Uzun mesai saatleri içerisinde paylaşılan arkadaşlıklar, gruplaşmalara dönüşürse kariyerinizde tehlike başlıyor demektir.
Özellikle kadınlarda bir gruba ait olma eğilimi yüksektir, aynı lise yıllarında kız kıza gezdiğiniz günlerdeki gibi…Bilinçaltınız size böylece kendinizi güvende hissettiriyor.Öğlen yemeklerine birlikte çıkılır, aynı tür kıyafetler tercih edilir, dedikodu esastır, birbirlerinin cümlelerini tamamlarlar sürekli.
İşte tehlike sinyalleri burada devreye giriyor, patronunuz sizi tek başınıza değil de grubun bir üyesi gibi gördükçe, onda yetersiz olduğunuz duygusunu uyandırabilirsiniz.
Burada kendinizi fark ettirmeniz gerektiği gündeme geliyor;
Rekabetten çekinmeyin, onlar arkadaşınız bile olsa karşı karşıya gelmek yanlış değil, bunu kabullenin. Birbirinizi desteklemeniz gereken durumlarda zaten yanlarında olacaksınız. Ancak, kariyer istiyorsanız kendinizi ön plana çıkarmalısınız.
Diğerleriyle iletişim kurmanızı sağlayacak her şey önemlidir, kendi duruşunuz olsun, sizi nasıl algılamalarını istiyorsanız o duruşu yaratmalısınız.
Kıyafet tercihlerinizde de diğer arkadaşlarınızdan farklılaşın, kendinize özgü bir giyim tarzınızın olması dikkat çeker, daha çok akılda kalırsınız.
Üst düzey yöneticilerinizle yakın çalışma fırsatlarını asla kaçırmayın. Soru sormak için toplantıları beklemek yerine, rastladığınız her fırsatı değerlendirip kendinize avantaj sağlayabilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın