Kargo Şortlar Kalsın mı Gitsin mi?

0

Moda dünyasında hummalı bir tartışma yaşanıyor. Bu kez konu erkekler ile ilgili. Erkeklerin yaz döneminde sıkça giydiği kargo şortlara karşı neredeyse ilan edilmemiş bir savaş hali var.

Kargo pantolonlar 1940’larda askeri personel için tasarlanmış bir üniformayken, 1990’lara gelindiğinde gençlere yönelik bir moda akımına dönüştü. Üzerinden yıllar geçmesine karşın artık hemen erkeğin dolabında birden fazla kargo şort bulunuyor. Bir yaz klasiği haline geldi. Erkeklerin hemen her ortamda kullanabildiği bu konforlu  giysi vazgeçilmezler listesinin ilk sırasına yerleşti.

Ancak son zamanlarda özellikle kadınlar, kargo şortlara itiraz etmeye başladılar. Erkek figürünü çirkinleştirdiği kanısı yaygın hale geldi. Öyle ki bir kaç gün önce “The Wall Street Journal” gazetesinde bu konuda yayınlanan bir makale okuyucular tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

kargo şortlar rahat

 

Yazıda, kargo şortlarda yer alan ceplerin erkeklerin yaşamını kolaylaştırdığı hatta kadınların çantası gibi işlevi olduğuna dikkat çekiliyor. Özellikle orta yaş grubu erkeklerin tercih ettiği kargo şortlara itiraz edenler sadece kadınlar değil. Modacılar da bu giysinin erkeği dağınık gösterdiğini savunuyorlar. Hatta bir modacının şu sözlerine yer verilmiş; “Erkekler James Bond gibi görünmek ister ve Bond asla kargo şort giymez.”

kargo şortlara veda mı

Kargo şortlar aleyhine öne sürülen bu görüşler etkili olmaya başlamış olsa gerek ki Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez bu yıl satışlarda azalma gözlenmeye başlanmış.

The Wall Street Journal’de yayınlanan yazı son dönemde en çok okunanlar arasına girince yazarı Nicole Hong şaşkınlığını gizleyemiyor.  Hong, bugünkü yazısında ise toplumda kargo şortlar hakkındaki hassasiyete inanamadığını dile getirmiş… Okuyucularının büyük kısmının kargo şortlara karşı olduğunu belirten Nicole Hong, bazı erkek okuyucuların da bu giyside buldukları rahatlığı anlattıklarını yazmış.

erkek şort modası

Tartışmalar bir yana son iki yıldır erkek yaz modasında daha çok dar kesim ve nispeten kısa şortlar gözlemliyoruz.

Ama moda dünyası bu!  On yıl sonra kargo şortların yine baş tacı edilmeyeceğini nereden biliyoruz?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın