Karbonhidrat Bağımlısıysanız 28 Günde Kurtulmanın Yolu Var !

0

Beyaz un, beyaz pirinç gibi işlenmiş karbonhidratlar dahil olmak üzere en çok bağımlılık yapan maddelerden kurtulmak 28 gün sürüyor.

“Ne kadar çok ekmek, pizza veya makarna yerseniz yiyin, 28 günlük bu plan karbonhidrat bağımlılığınızdan kurtulmanız için size yardımcı olacak.” diyor Dr. Mehmet Öz.

Beyaz karbonhidratlar neden bu kadar bağımlılık oluşturuyor?

karbonhidrat3

Nedeni  midedeki beynin ödül ve zevk alma merkezlerini etkileyen bir hormon ve nörotransmitter olan dopamini ürettiğiniz bölümüne giden kimyasallardan kaynaklanıyor. Beynin bu bölümleri uyarıldığı anda, ister alkol, uyuşturucu veya karbonhidrat olsun; bağımlılık yaratan maddeleri daha çok istemeye başlıyorsunuz.

Unlu mamüller, cips veya patates kızartması gibi işlenmiş karbonhidratları fazla tüketmek, vücudunuzda toksik etki yaratır. İşlenmiş karbonhidratlar, iç organların yağlanmasına veya vücudun insülin üretmesini kısıtlayan ve sizi diyabete daha yatkın hale getiren karın bölgenizde biriktirdiğiniz omentum yağına sebep olurlar.

Beyaz karbonhidratlar aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklar ve kanser riskini artırır. Bu 28 günlük basit plan, karbonhidrat bağımlılığınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu plan sonrasında enerjiniz artacak ve istenmeyen kilolarınızdan; özellikle de karın bölgesindekilerden kurtulacaksınız.

karbonhidrat1

  1. Hafta: Yağ detoksu

İşe, bütün karbonhidratları mutfak raflarından kaldırarak başlayın. Kaldırdıklarınızın yerini sağlıklı yağlarla doldurun ve kalori alımından endişe etmeyin. İlk haftanın amacı basit karbonhidratlardan kurtulmanızdır.

Yağlar sizi tok tutarak açlık krizlerini azaltmaya yardımcı olur ve fazla yemek yemenizi engeller. Bu hafta dikkat etmeniz gereken; hiçbir yemeğiniz porsiyon başına 4 gramdan fazla şeker içermemelidir.

Tercih edebileceğiniz sağlıklı gıdalar; zeytinyağı, kuruyemişler, avokado ve somon balığı gibi yağlı balıklar ile keten tohumu olmalıdır.

karbonhidrat7

  1. Hafta: Beyaz yerine esmer tahıllar

Tam tahıllar sizi daha uzun süre tok tutar, kan şekerinizi düzenler. Hem de lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Ayrıca, tam tahıllar yönünden zengin bir beslenme programının diyabet, obezite, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi kronik hastalık oranlarını düşürdüğüne dair bulgular mevcuttur.

Erzak dolabınızı lif zengini yulaf ezmesi, tam buğday ekmeği, esmer pirinç ve tam tahıllı makarna gibi esmer karbonhidratlarla doldurun.

karbonhidrat8

  1. Hafta: El ölçüsü

Sağlıklı yağlara ve tam tahıllara alıştıktan sonra yapmanız gereken porsiyon kontrolüne odaklanmak olmalıdır. Doğru porsiyon ölçüsünü ayarlamak için ellerinizi kullanabilirsiniz;

Karbonhidratlar = Yumruk

Bir porsiyon karbonhidrat, yaklaşık olarak yumruğunuz büyüklüğünde olmalıdır.

Protein = Avuç içi 

Bir porsiyon et, kümes hayvanı eti veya balık, yaklaşık olarak avucunuzun içi büyüklüğünde olmalıdır.

Yağlar = Başparmak 

Bir porsiyon yağ, yaklaşık olarak başparmağınız kadar olmalıdır.

Meyve ve sebzeler = Avuç dolusu

Meyve ve sebzeleri elinize sığdırabildiğiniz kadar sığdırın.

Karbonhidratları her zaman bir başparmağını geçmeyecek ölçüde yağlarla kombine edin. Böylece şeker emilimini azaltmaya ve kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olursunuz.

karbonhidrat9

  1. Hafta: Ödül zamanı

Haftada bir gün kendinizi ekmek, makarna veya pizza gibi beyaz undan yapılan en sevdiğiniz yiyecekle ödüllendirin.

Karbonhidratı lifle birlikte tüketmek, şekeri daha iyi metabolize etmenize ve kilonuzu olduğu yerde tutmanıza yardımcı olur. Pizza veya makarnanızı üzerine sebze ekleyerek tüketebilirsiniz.

karbonhidrat6

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın