Kahve İçmek İçin Bahane Çok…

0

Türk halkı için güne başlamanın anahtarı,yıllar boyunca demli bir bardak çay içmekti. Gün ortasında ya da yemek sonrasında içilen bir fincan Türk kahvesi ise sohbetin bahanesiydi. Derken, kahve içmenin 40 yıllık hatırla ilgisi olmadığı, kahvenin onlarca türünün varlığı gerçeği ile yüzleşmek zorunda kaldık. Şimdiye kadar, minik fincanlarda yudumladığımız kahve, litrelik boyutlarda,sıcak,buzlu ve aromalı olarak hayatımıza adım attı. Meğer Türk halkının kahveye olan aşkı ne derinmiş? Her köşe başında açılan kahve dükkanları aslında toplumun büyük bir ihtiyacına karşılık veriyormuş.
Şaka bir yana kahve içmek için çok geçerli nedenlerimiz var.
1- Kahve içmek, erken bunma ya da alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltıyor. Yaşama daha fazla tutunmanın yolu, kahve içmekten geçiyorsa, kaç şeker kullandığınız,süt ilavesi isteyip istemediğiniz ya da kalori hesabına girmenizin bir önemi yoktur.

kahve
2- Kansere yakalanma riskini azaltıyor. Zaten bir içecek ya da yiyeceği pazarlamanın en önemli yolu, “kanseri önlüyor.” söylentisinden geçmiyor mu?
3- İntihar etme olasılığını bertaraf etmenin yolu kahve içmekten geçiyor. Hayatınız bir kısa film edasıyla gözünüzün önünden akıyorsa, hiç tereddüt etmeden bir kahve dükkanına girin adını bile telaffuz edemediğiniz bir kahveyi sipariş verin. İçinde ne olduğunu çözmeye ayırdığınız her dakika, sizi kendinizi öldürme düşüncesinden uzaklaştıracaktır.
4- Herkes kahve içmek için mazaret ararken,kahve dükkanları buluşma noktası haline gelmişken, siz neden bu hareketin dışında kalacaksınız? Sosyal hayat orada şekillenirken direnmenin anlamı var mı?
5- Sanki biri “kahve içelim mi?” diye sordu. Şimdi o insanı kırmanın üzmenin ne gereği var?

cay3
Ben kendi adıma tercihimi çaydan yana kullananlardanım.Umarım günün birinde çay içmek için buluşma noktaları ve bahaneleri konusunda yazma şansım olur. İnce belli bir bardakta güzel bir çay içmenin keyfini, sadece içtiğiniz Türk kahvesinin fincanından bakılan matrak bir fal gölgeleyebilir bence…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın