Kadınların İstediği Oldu!

0

Bu günlerde beni en çok heyecanlandıran haberde mutlu son yaşandı. Belki gözünüze çarpmıştır gazetelerin kenarından köşesinden… Polonya’da kadınlar hafta boyunca sokaklardaydı. Ülke sokakları siyahlara bürünmüş kadınlarla dolup taştı.

Sadece başkent Varşova’da 30 bin kadının katıldığı gösteriler yapıldı. Aynı anda 7 milyon kadının iş bıraktığı bu büyük eylemlerin gerekçesi ise, Polonya parlamentosu gündemine getirilen ve kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısı …

kara protesto parlamentoya geri adım attırdı

Kadınların öfkesini taşıran ise öncelikle kendilerini ilgilendiren bir konuyla, “kürtajla” ilgili yasa değişikliğine gidilirken görüşlerinin sorulmaması ve yapılan eylemlere karşı siyasetçilerin kullandığı iğneleyici dil oldu. Mesela Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski’nin “bırakın eğlensinler. “ yaklaşımı gösterilere katılan kadın sayısını artırdı. Polonya’da işgücünün yarısı kadınlardan oluştuğu için ülke genelindeki 60 şehirde, resmi kurumlar, üniversiteler, okullar aynı gün çalışamaz hale gelmişti.

Bu kadar büyük tepki ortaya konulunca parlamentoda da hava değişti. Polonya parlamentosunda yapılan oylamada, kürtaj karşıtı grup tarafından sunulan ve kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısı 58’e karşı 352 oyla reddedildi.

polonya'da kadınlar kürtaj yasa tasarısına karşı

Tasarı kabul edilseydi, kürtaj yaptırdığı ortaya çıkan kadınlar 5 yıla kadar hapis cezası alabilir, kürtajı yapan doktorlara da aynı türde cezalar uygulanabilirdi.

Polonya, zaten Avrupa’nın en katı kürtaj yasalarından birine sahip. Ülkede kürtaj, kadının hayatının tehlikede olduğu  durumlar, fetüs için ciddi ve geri döndürülemez hasar yaratabilecek riskli durumlar ve hamileliğin tecavüz ya da ensest ilişki sonucunda olduğu durumlar dışında büyük oranda yasak. Bu yasaklar çerçevesinde, Polonya’da yılda bin-2 bin arası yasal kürtaj yapıldığı bildiriliyor. Ancak  “merdiven altı” kürtaj sayısının ise  senede 10 bin ila 150 bin arasında değiştiği sanılıyor. 

polonyalı kadınlar kazandı  

     Sonuç olarak, kadınların bir araya geldiğinde  neler başarabileceğini gösteren bu direniş, yıllarca hafızalardan silinmeyecek

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın