Kadınların Bitmek Bilmeyen Mücadelesi

0

İnsanları erkek-kadın diye ayırmayı hiç sevmem; insan insandır. Ama kadınların gerçekten deli gibi çabalayıp sonsuz bir koşuda yarışması ağrıma gidiyor. Kadın olmak çok güzel ama bir o kadar da zor… Burada kadınların gerçek haklarına ve özgürlüklerine kavuşması, ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmemek, ayrımcılığa maruz kalmadan erkeklerle eşit haklara sahip bir şekilde yaşamak için verilen mücadeleden söz etmiyorum. Bunun için kitaplar yazılır.
Ben kadınların yaşadığı başka bir haksızlıktan söz ediyorum. Mükemmel olmaları gerektiği beklentisi ve sürekli bir yarış içine sokulmaları. Hem bu sadece erkeklerin beklentisi değil, kadınların da beklentisi… Ayrıca,kadınların hemcinslerini eleştirmek için yakaladıkları bir bahane olabiliyor bazen.
Kadınlar bir kere dış görünüşüne çok önem vermelidir… Dış görünüm belirli bir dereceye kadar tabii ki önemli, ama bunun da bir sonu ve sınırı olmalı canım. Saçımızla problem yaşadığımızda saç bakımı, kesimi, rengi derken tam onu bir yoluna oturturuz ki, o sırada ihmal ettiğimiz cildimiz sinyal vermeye başlar. Uzun çabalar sonucunda kilo vermeye başlayıp zafer kazanmış gibi seviniriz ama, bir hemcinsiniz çıkar zayıf olmanın yanı sıra esas boyun ne kadar önemli olduğundan bahseder. Selvi boylu değilseniz zayıflama sevinciniz kursağınızda kalır.
Füzyon mutfağı gibi deneye deneye biraz oturtmaya başladığınız giyim kuşam stiliniz hiç bir ara vermeden aynı alışveriş performansını ve aynı enerjiyi bekler sizden; bir gün sıradan ve özensiz bir görünüm aylarca gösterdiğiniz çabayı direk çöp sepetine gönderir.
Hadi görüntünüz mükemmel ve hep mükemmel diyelim, o zaman da “hoş ama kafası boş” denilme ihtimali var.Bu kadar dış görünüm çabası için de bu da doğaldır. Entellektüel seviyeyi artırmak lazım ne de olsa! Kitaplar okuyan, dünyadan haberdar, hayatın içinde sofistike kadın bir de güzel ise daha da çekici ve mükemmel görünecektir tabii ki.
Beklentiler bu kadarla kalsa yine iyi. İyi bir anne olmak, iyi bir eş olmak, iyi bir arkadaş dost olmak…. Kendimizi mükemmel hale getirirken etrafımızı da ihmal etmememiz gerekir.Bu liste böyle uzar gider.Bu arada erkekler ne mi yapıyor? Alınmasınlar ama bu tür şeylerle biz kadınlar kadar çok uğraştıklarını ve de bu konularda eleştirildiklerini düşünmüyorum. İstisnalar hariç tabii.

Hale-İstanbul Nisan 2013

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın