Kadınların Bağışıklık Sistemi Daha Güçlü

0

Kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı artık üzerinde herkesin anlaştığı bir gerçek. Ortalama ömrün, kadınlarda erkeklere göre 10 yıl daha fazla olduğu görülüyor.
Japonya’da yapılan araştırmalar, kadınların bağışıklık sistemlerinin daha yavaş yaşlandığını gösteriyor. Araştırmaya katılan kadın ve erkeklerin kanlarından alınan örnekler, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını sağlayan beyaz kan hücrelerinin ve bağışıklık sistemini koruyan antikorların kadınlarda daha yavaş azaldığını ortaya çıkarmış. Vücudun savunma sisteminin yaşla beraber düşmesi, erkeklerin hastalıklara karşı dirençlerinin düşük olması daha erken yaşlanmalarına neden oluyor.
Yaşlanma süreci, kadın ve erkekler için farklı işliyor anlayacağınız üzere. Kadınlarda menopoz dönemine kadar olan dönemde, kalp damar hastalıklarından koruyan dişilik hormonu östrojen etkili oluyor.Doğurganlık da uzun yaşama yarışında kadınları erkekler karşısında avantajlı hale getiriyor.

kadın_erkek4

Kadınların en büyük avantajı, kendilerini daha çok korumaları, dikkat etmeleri, daha hareketli oluşları görünüyor. Gerek alkol, gerekse sigara tüketimi de dahil buna. Sağlık sorunlarını çözüme götürmekte daha başarılı davranıyorlar.Fizyolojik yönden daha güçsüz görünseler bile, biyolojik yönden çok daha güçlüler.Duygusal sorunlarla başa çıkmak konusunda karşı cinse göre daha sağlıklı çözümler üretebiliyorlar.En azından dertlerini arkadaşlarıyla paylaşarak karamsarlık tuzağına düşmüyorlar. Ruhsal açıdan güçlü ve yapıcı olmaları, manevi yönlerini de zenginleştiriyor.
Erkeklerin yaşadığı yoğun iş stresi, sağlıklarına yeterli özeni göstermemeleri,beslenme alışkanlıkları beklenen yaşam süresinin kısalmasında önemli bir etken.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın